• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yerli otomobilin 'su Türk olacak

Yerli otomobilin CEO'su Türk olacak

25.03.2018, 23:12

Bilim Sanayi ve Teknoloji Bakanı Faruk Özlü, "Yerli otomobilin CEO'su Türk olacak. Üç isim belirlendi biri ortak girişim grubu tarafından atanacak" dedi. Bakan Özlü, yerli otomobille ilgili son bilgileri katıldığı bir TV programında paylaştı. "Teknik ve mali analiz çalışması bitmek üzere" diyen Özlü, "Bu çalışmada dünyadaki otomobil üretim trendi ne tarafa gidiyor? İki ana eksende yürüyor. Bir teknik hususlar, bir de bu işin mali boyutu var. Teknik ve mali analiz çalışması tamamlanıyor. Üçü aynı platformda olmak üzere 5 model ve 5 kasa tipi üzerinde duruyoruz" dedi. "C segmentinde bir otomobil öne çıkıyor" diyen Bakan, "Yaklaşık 3 milyar dolar civarında yatırım bedeli tahmin ediliyor. Gelecek ay bir şirket kurma süreci olacak. Buna da bir CEO atanacak. Üç isim belirlendi. Bu isim Türk olacak" ifadesini kullandı.

ŞARJ ÇALIŞMALARI

Otomobilin elektrikli olacağını duyuran Özlü, "Şarj ile ilgili yoğun çalışma var. Hem büyük şirketler önemli yatırımlar yapıyor hem de projemizin ana konularından birisi bu. Bu teknolojilerle ilgili gelişmeler olacak ve maliyetleri de düşecek. Bunun zaman içinde düşmesini bekliyoruz. Sadece bizim değil tüm üreticilerin karşılaştığı sorunç mebzil ve şarj süresi ve bununla birlikte şarj istasyonları... Şarj istasyonları planlamaları da bu çalışmalar içinde sürüyor. 400 ila 500 kilometre gidebilecek şekilde planlıyoruz. Üreteceğimiz modeli uluslararası pazarlarda tanıtacağız" dedi.

SİPARİŞ VERENLER

Teşvik modeli üzerinde de çalıştıklarını anlatan Bakan Özlü şunları söyledi: "Alternatifli teşvik ve destek modelleri üzerinde çalışılıyor.
Şarj istasyonları planlamalarına da geçildi. Prototipin 2019'da oluşturulmasında bir sıkıntı görmedik. Hali hazırda sipariş vermek isteyen çok sayıda yurttaş var. Kalite ve fiyat bakımından emsallerinden daha iyi bir ürün ortaya koyacağız."

Yerli otomobilin CEO'su Türk olacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN