• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konutta 2 önemli adım

Konutta 2 önemli adım

06.04.2018, 21:23

Ailelerin çoğunlukta yer aldığı binalarda günübirlik kiralama yasaklanırken, maketten yapılan konut satışlarında vatandaşın mağdur olmaması için inşaat firmalarından teminat mektubu ve yeni güvenceler vermeleri istenecek

Hükümet, günübirlik kiralanan evler ve kentsel dönüşüm kapsamında yapılan maketten satışlara güvence konusunda iki önemli adım atıyor. Ailelerin çoğunlukta yer aldığı binalarda günübirlik kiralama yasaklanıyor.
Maketten konut satışında vatandaşın mağdur olmaması için getirilen sigorta zorunluluğunun ardından inşaat firmalarının teminat mektubu, yeni güvenceler vermesinin önü açılıyor. Gümrük ve Ticaret Bakanı Bülent Tüfenkci, günübirlik oda kiralamasında apartmanda çoğunluk zorunluluğu getireceklerini söyledi.

Kentsel dönüşüm kapsamında müteahhitlerce dolandırılan vatandaşların kendilerine şikayette bulunduklarını belirten Tüfenkci, "Bu konuda tamamlama sigortası uygulaması var. İnşaat firmalarının teminat veya buna benzer güvence vermesinin de önünü açacağız. Tüketicileri korumak için ya banka teminatları ya da başka güvenceler oluşturmak adına bir şey hazırlanacak. Önce Başbakan'a sunacağız, ardından Meclis'e gelecek" dedi.

SİGORTA VERİMLİ OLMADI

Bina tamamlama sigortası uygulanmasında beklenen verimin alınamadığını vurgulayan Tüfenkci, şunları söyledi:
"Sigorta yapan şirketler az olduğu için istediğimiz verimi alamıyoruz. Vatandaş projenin zamanında bitip bitmeyeceğinden endişe ediyor. Teminatlar olunca mağdur olduğunda en azından belli bir kısmını alma imkanı olacak." Bakan Tüfenkci, günlük oda kiralaması konusunda kira hukuku ve emlak piyasası noktasında bir çalışma yaptıklarını açıkladı. Gümrük ve Ticaret Bakanı Tüfenkci, daha önce bu evlere ilişkin İçişleri Bakanlığı'nın otellerdeki gibi bilgilendirme istediğini anımsatarak, "Burada bir boşluk var. Kiralanmasıyla ilgili usul, esasları belirleyeceğiz.
Şu anda bu konuda düzenleme yok, isteyen kiraya verebiliyor. Yüzde 50'nin üzerinde aile oturuyorsa bunun günlük kiralamaya uygun olmadığı söylenecek" diye konuştu.

VATANDAŞ BİR EMLAKÇIYA MAHKUM OLMAYACAK

İkinci el gayrimenkul ticaretine yönelik yönetmelik üzerinde de çalıştıklarını belirten Tüfenkci, 26 sektör temsilcisiyle toplantı yapacaklarını söyledi. Tüfenkci, "İnsanlar bir emlakçıya verdiğinde ona mahkum olmasın, belli bir sürede satamadığı zaman başka emlakçılara da verebilme imkanı oluşsun istiyoruz. İnternetten emlak satışları da dahil bütün bunları disipline edecek bir sistem oluşacak' dedi.

HAZAL ATEŞ

Konutta 2 önemli adım haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN