• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yurt dışında eğitimin maliyeti ne kadar?

Yurt dışında eğitimin maliyeti ne kadar?

06.04.2018, 21:31

Yılda yaklaşık 100 bin öğrenci Türkiye’den yurt dışına eğitim için gidiyor. Uzmanlar, üyesi ülkeler ile İngiltere, ABD ve Kanada arasında yıllık maliyetlerin değiştiğini söylüyor

ÇARŞI PAZAR - TUĞÇE VURAL

Günümüzde oldukça yaygınlaşan yurt dışı eğitimin yıllık maliyeti 15 bin liradan başlıyor 150-200 bin liraya kadar çıkıyor.
Yılda yaklaşık 100 bin öğrenci Türkiye'den yurt dışına eğitim için gidiyor. Fiyatlar ise seçilen şehir, konaklama yapısı, tercih edilen okul ve yaşanacak bölgeye göre farklılık gösteriyor.

YÜZDE 30 ARTIŞ VAR

ABD, İngiltere ve Kanada gibi ülkelerin eğitimde en pahalı ülkeler olduğunu belirten yetkililer, bu ülkelerde eğitim maliyetinin yıllık okul, yaşam, konaklama dahil 50 bin ile 200 bin lira arasında değiştiğini, Almanya, Fransa, Macaristan gibi ülkelerde ise yıllık maliyetin 15 bin lira ila 50 bin lira arasında olduğunu söyledi.
Yurtdışında yüksek öğrenim alan öğrenci sayısında yüzde 30'lara varan artış yaşandığını söyleyen Polonya Kültür - Global Coaching Bureau Yurtdışı Eğitim Firmasının Genel Müdürü Harun Çırandal, "Öğrenciler AB üyesi ve kaliteli eğitim veren Polonya, Almanya, Macaristan, İtalya ve İspanya'ya ilgi gösteriyor. ABD ve Kanada ile Avrupa arasında fiyat farkı var" dedi.

EN UCUZU POLONYA

Yurtdışı dil eğitiminde İngiltere'nin birinci, Amerika'nın ikinci, Malta'nın ise üçüncü sırada yer aldığını söyleyen Çırandal "Bütçeyi zorlayanlar İngiltere'de dil eğitimi alıyorlar. Daha ekonomik fiyat arayanlar Malta'ya gidiyor. Dördüncü sırada ise Kanada ve onu takiben Avustralya ve Yeni Zelanda yer alıyor" diye konuştu.

Polonya'nın dil eğitiminde en ucuz yerlerden birisi olduğunu söyleyen Çırandal, " Polonya Kültür'ün verilerine göre Polonya'da 5.000- 10.000 liraya İngilizce eğitim sunulabiliyor. Londra veya New York'tan fiyatlar daha uygun" dedi.

Yurt dışında eğitimin maliyeti ne kadar? haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN