• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ramazan nedeniyle ette artışa izin vermeyeceğiz

Ramazan nedeniyle ette artışa izin vermeyeceğiz

17.04.2018, 00:33 Güncelleme Tarihi: 17.04.2018,00:35

’ın et fiyatlarının aşağı çekilmesine yönelik mesajı etkili olurken, Gıda Tarım Bakanı Fakıbaba, “Ramazan nedeniyle besicilerin hayvanı saklayıp, fiyatı yükseltmesine müsaade etmeyeceğiz” dedi

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın et fiyatlarının aşağı çekilmesine yönelik mesajı etkili oldu. Ramazan öncesi kırmızı et fiyatlarının aşağı çekilmesi için düğmeye basıldı. Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, et fiyatlarının ucuzlaması için yeni önlemler alacaklarını belirterek, "Kesinlikle dar gelirli vatandaşımız ucuz et yiyecek. Ramazan'da da fiyatların yükselmesine izin vermeyeceğiz. Besicilerin hayvanı saklayıp, yüksek fiyata satmasına müsaade edilmeyecek. Bunun için hayvan alıp kesim yapmaya devam edeceğiz" dedi.

Malatya'da Doğu-Güneydoğu Anadolu Tarım Teknolojileri, Hayvancılık ve Gıda Fuarı'na katılan Bakan Fakıbaba, Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğü'yle ilgili yeni adımlar atacaklarını belirterek, "300 koyun, 250 düve projesi büyük ilgi gördü. Kesimlik hayvan sayısı arttıkça sorun çözülecek. Üretici, esnaf ve tüketicinin mutlu olacağı bir sistem oluşturuluyor. Bu çalışmalar vatandaşın cebine de yansıyacak. Amacımız hayvan sayısını artırmak. Hayvanı dışarıdan getirip, besleyip kasaba gönder. Bu değil. Biz anayı artıracağız. Hayvancılıkta yerli üretimin geliştirilmesine yönelik çalışmalar yoğun bir şekilde devam ediyor" dedi.

DALGALANMA BİTECEK

Kişi başına et miktarının 15 kilo olduğunu belirten Fakıbaba, "Hayvan sayısı artıyor ancak et tüketimi de artıyor. Bu nedenle hayvan sayısı yeterli değil. Bu yılın sonuna kadar 250 bin düveden 100 bini küçük işletmelere dağıtılacak" değerlendirmesini yaptı. Hayvan ithalatını kesinlikle önleyeceklerini kaydeden Bakan Fakıbaba, "Şu anda kırmızı ette fiyat dalgalanmalarını en aza indirmek, besicilere daha uygun fiyatla besilik ana materyal temin edilmesi amacıyla canlı hayvan, et ithalatı yapılıyor. İthalatı üç yıl içinde bitireceğimizi söylemiştim. Artık zaman koymuyorum. Kısa sürede diyorum" dedi.

DENETİMLER ARTIRILIYOR

Et fiyatları konusunda spekülasyona izin vermeyeceklerini belirten Fakıbaba, "Normalde bugün kesime gidecek hayvanı göndermiyorlar. Ramazan ayı için bekletiyorlar. Et sıkıntısı olunca da bu durum fiyatlara yansıyor. Buna müsaade etmeyeceğiz. Buna karşı gerekli önlemleri alacağız" yorumunu yaptı.

Bakan Fakıbaba, özellikle dar gelirli vatandaşların ucuz ve uygun fiyatlı ete rahatça ulaşması için bütün illerdeki Et ve Süt Kurumu satış noktalarına kıyma- kuşbaşı tedariki yaptıklarını söyledi.

250 BİN DÜVE İÇİN SON BAŞVURU 7 MAYIS'TA

Et ithalatını önlemek ve Türkiye'nin büyükbaş dişi hayvan varlığını artırmak amacıyla başlatılan 250 Bin Düve Projesi'nde üreticilerden 7 Mayıs'a kadar başvuru alınacak. Tarım Kredi Kooperatifleri Merkez Birliği (Tarım Kredi) Genel Müdürü Fahrettin Poyraz, üreticinin ahırlarındaki kapasitenin ortalama 15 başa tamamlanmasının hedeflendiğini belirterek, "5 baş hayvanı varsa 10 daha vereceğiz" dedi.

Ramazan nedeniyle ette artışa izin vermeyeceğiz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN