• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Vatandaşla 183.5 milyar liralık barış

Vatandaşla 183.5 milyar liralık barış

03.05.2018, 00:13

Çalışma Bakanı Sarıeroğlu ile Ağbal, 81milyon kişiyi ilgilendiren yapılandırma ve sosyal reform paketindeki müjdeleri açıkladı

HAZAL ATEŞ

Emekli, şehit yakını ve gazilerle birlikte şampiyon sporcular, köy korucuları, Kore, Kıbrıs ve İstiklal savaşı gazileri, terörden zarar gördüğü için aylık bağlanan sivillere de ikramiye verilecek.
Toplam 300 bin emeklinin 1.3 milyar liralık geçmişten kalan sosyal güvenlik destek prim borcu silinecek.
Vergi, prim başta olmak üzere kamunun yaklaşık 183.5 milyar liralık alacağı için yapılandırmaya gidilecek. Yapılandırmadan ilk yılda devletin kasasına 16 milyar liranın girmesi bekleniyor.
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, toplam 12.3 milyon kişiye ikramiye verileceğini belirterek, "İkramiye emeklilere ay bazında 166.7 liralık ilave artış demek" dedi.
Çalışma Bakanı Sarıeroğlu ile Maliye Bakanı Naci Ağbal, milyonları ilgilendiren yapılandırma ve sosyal reform paketinde merak edilen başlıklara açıklık getirdi. Bugün Meclis'de görüşmeleri başlayacak paketteki yapılandırmaya ilişkin merak edilen soruların yanıtları ve önemli ayrıntılar şöyle:

8 BAŞLIKTA İKRAM İYE: Emekliler, gazi ve şehitlerin yanı sıra vazife- harp malullüğü aylığı alan ererbaşlar, geçici köy korucuları, şeref aylığı sahipleri, şampiyon sporcular, Kore, Kıbrıs ve İstiklal Savaşı gazileri, terörden zarar görüp de aylık bağlanan siviller, hayatını kaybedenlerin yakınlarına da ikramiye verilecek. Emeklinin kendisine bin lira ödenecek. Ölüm aylığı alan hak sahiplerine aylık hisseleri oranında, iş kazası meslek hastalığı nedeniyle gelir alanlara iş göremezlik derecesi oranında ödeme yapılacak.

1.3 MİLYARLIK BORÇ SİLİNİYOR : Emekli olduktan sonra ticaret yaptıkları için 2016 öncesi prim borcu bulunan emeklilerin 1.3 milyar liralık borcu siliniyor.
Bu düzenlemeden yaklaşık 300 bin emekli yararlanacak.

BAĞ-KUR BORCUNU DON DURABİLİRSİNİZ: Bağ-Kur sigortalılarının 31 Mayıs 2018 öncesi prim borçları ve bunlara ilişkin hizmet süreleri talep halinde dondurulacak. Bu sürelere ilişkin prim borçlarının takibi yapılmayacak.
Bağ-Kur sigortalılarının daha önce dondurulan hizmet sürelerini canlandırması için son müracaat tarihi 31 Temmuz olarak belirlendi.

SAĞLIK YARDIMI ALACAKLAR : Sağlık yardımından faydalanamayan Bağ-Kurlular hizmetlerinin dondurulması talebinde bulunarak ya da borçlarını yapılandırıp ilk taksiti ödeyerek sağlık yardımlarından yararlanacak.

GENÇLERİN 1 YILLIK PRİMİ DEVLETTEN: 18-29 yaş arası gençler ilk kez Bağ- Kur'lu olduğunda primleri bir yıl devlet tarafından karşılanacak.

GELİR TESTİ İÇİN SÜRE: Sigortası olmadığı için GSS kapsamına alınanların Nisan 2018 ve öncesine ilişkin prim borçlarının faizleri siliniyor.
Anapara için de 31 Aralık 2018 tarihine kadar süre veriliyor. Geçmiş borçlarına bakılmadan 31 Aralık 2018 tarihine kadar sağlık yardımlarından yararlanabilecek.

YAŞLILIK AYLIĞI ALAN 580 BİN KİŞİYE 1.2 MİLYARLIK DESTEK: Yaşlılık aylığı ikiye katlanırken bundan yararlanan 580 bin kişiye 1.2 milyar liralık kaynak aktarılacak.

186 BİN KİŞİNİN ARAZİ SORUNU ÇÖZÜLDÜ: Hazine arazilerini kullanan 156 bin çiftçinin yüzü gülecek. Mevcut uygulamada ödedikleri ecrimisilin yarısını ödeyerek 10 yıl daha kullanabilecekler.

183.5 MİLYARLIK ALACAK VAR : Yapılandırma kamu ile vatandaş arasındaki tüm alacakları kapsıyor.
Vergi, prim ve diğer kamu alacaklarıyla birlikte yaklaşık 183.5 milyar liralık borç yapılandırılacak. Bu düzenlemeden ilk yıl 15-16 milyar gelecek.

PEŞİN ÖDEMEYE İLAVE AVANTAJ: Peşin ödemeye ilave avantaj getiriliyor. Borcunu peşin ödeyenin faizlerinin % 90'ı silinecek. Paketten elde edilecek gelirler öncelikli olarak afet riskinin yönetilmesi amacıyla kullanılacak.

5 BİN KORUCU KADROYA ALINACAK

Yıllardır terörle mücadelenin vazgeçilmezleri olan köy korucularına Ankara'dan kadro müjdesi geliyor. 5 bin güvenlik korucusunun daha seçimden sonra kadroya alınması bekleniyor. Ayrıca 50 bin korucunun maaşına da 200 lira civarında zam yapılması gündemde. Başbakan Binali Yıldırım geçtiğimiz günlerde 7'den 70'e toplumun her kesiminin yüzünü güldüren müjdeler paketini açıkladı.
Müjdeler arasında emeklilere de Ramazan ve Kurban bayramları öncesinde bin TL ikramiye de yer aldı. Emekli olan köy korucuları da bu ikramiyeden faydalanacak.

Vatandaşla 183.5 milyar liralık barış haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN