• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bir paket de çalışana

Bir paket de çalışana

03.05.2018, 23:49

Hükümet emekliye ikramiye müjdesinin ardından 3.5 milyon kamu çalışanının yüzünü güldürecek reform niteliğinde adımlar atmaya hazırlanıyor. Kamuda çalışan binlerce sözleşmeli personelin (4B) izin hakları iyileştiriliyor. İzin süreleri uzatılacak, bir sonraki yıla devredilebilecek.

Taşeron düzenlemesi ile geçici personel statüsünden (4C) 4B'ye geçen personelin maaş takviminde de eşitlik sağlanıyor.
Geçiş yapan 4C'liler de artık maaşını peşin alacak. Düzenleme yürürlüğe girdiği ay hesaplarına çift maaş yatmış olacak.
Memura part-time çalışma hakkı veren düzenlemeye ilişkin de Çalışma Bakanı Jülide Sarıeroğlu bu hafta Bakanlar Kurulu'na sunum yapacak.
Çalışma yaşamı ve sosyal güvenlik alanında toplumun beklentilerine yanıt veren hükümet milyonların yüzünü güldürdü.

1 MİLYONUN HAYATI DEĞİŞTİ

Kamuya geçen bir milyona yakın taşeron personelin hem geliri arttı hem de özlük hakları iyileşti. İşçilerin tamamı geçmişte aldıkları maaşın 1.5 katı promosyon alırken, geçiş süreci nedeniyle askıya alınan toplu iş sözleşmesinden kaynaklı ücret ve farklar da hesaplara yatırıldı. Devlet kadrosuna geçen 450 bin işçiye bir milyar liranın üzerinde ikramiye ücreti verilecek. Kadroya geçen asgari ücretli çalışana yaklaşık 2 bin 400 lira, 2 bin lira maaş alana da 3 bin liraya yakın ikramiye prim ödemesi yapılacak.
Kadroya geçen taşeron çalışanlar çocuk, yakacak yardımı, ücretsiz mazeret izni başta olmak üzere tüm haklardan yararlanacak.
En fazla üç çocuk için çocuklu olanlara her ay 25 lira ücret ödenecek.
Öğrenimde çocuğu olan işçilere yılda bir kere ilkokul için 100 lira, ortaokul için 110 lira, lise için 120 lira, yükseköğretim için ise 140 lira yardım ücreti verilecek.

BAKANLAR KURULU'NDA

Bakan Sarıeoğlu, 4B'lilerin izinlerine ilişkin yönetmeliği Bakanlar Kurulu'na sevk ettiklerini belirterek, "İzin konusunda çok ciddi talepleri vardı. 4C'den 4B'ye geçenlere yüzde 10 maaş zammı yapıldı. Maaşlarını alma zamanları konusunda düzenleme yapacağız. 4B'de çalışanlar maaşını alıp çalışıyorlar, 4C'dekiler çalışıp sonra maaş alıyordu, şimdi bu iki durumu eşitliyoruz. Böylece 4C'den geçiş yapan kardeşlerimiz 4B'lilerle aynı imkânlarla, aynı şartlarda maaş almış olacak" dedi.

PART-TIME'IN KAPSAMI GENİŞLİYOR

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Sarıeroğlu, doğum nedeniyle eşlerden birinin part-time çalışmasına imkân sağlayan yasal düzenlemenin de kısa sürede yaşama geçirileceği mesajını verdi. Sarıeroğlu, "Daha çok kadınlar bekliyor ama erkekler için de geçerli olan doğumdan sonra yarı zamanlı çalışmaya ilişkin düzenleme de kısa zamanda netleşecek. Biz çalışmayı bitirdik. Başbakanımızın da kapsamıyla ilgili bazı talimatları oldu. Konuyu Bakanlar Kurulu'na sunacağız" diye konuştu.

HANGİ STATÜ NE ANLAMA GELİYOR?

4A - Memur (657 sayılı yasa hükümlerine tabi bulunuyor.)
4B - Sözleşmeli personel (Özlük hakları 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu kararında yer alıyor)
4C - Geçici personeller (Özlük hakları 2014/7140 sayılı Bakanlar Kurulu kararında yer alıyor)
4D - İşçiler (Geçici işçilerin özlük hakları ise 4857 sayılı İş Kanunu ile düzenleniyor)

HAZAL ATEŞ

Bir paket de çalışana haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN