• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’dan ’e göçü fırsata çevirelim

İstanbul’dan İzmir’e göçü fırsata çevirelim

13.05.2018, 00:00

İzmir Gelişim Vakfı (İGV) Başkanı Şener Bayyurt, İstanbul'dan İzmir'e yönelik göçün doğru yönetilmesi halinde fırsata çevrilebileceğini söyledi.
Bayyurt, "Ancak göçü doğru yönetemezsek o zaman kriz kapımızda" dedi. Bayyurt, İzmir'in çok acil şekilde göç yönetim modeli oluşturması gerektiğini söyledi.

İYİ YÖNETİLMELİ

Bayyurt Şirketler Topluluğu bünyesindeki yapı ve dekorasyon merkezi Decozone sponsorluğunda İzmir Mimarlık Merkezi'nde düzenlenen 11. Kentsel Dönüşüm Zirvesi'nin son oturumunda konuşan Bayyurt, sadece geçen yıl İzmir'e 26 bin kişinin göç ettiğini, bunlardan 18 bininin ise İstanbul'dan geldiğini hatırlattı. Son dönemde İzmir'e olan göç akınının, eski göçlerden çok farklı olduğuna dikkat çeken Bayyurt, "Göçle birlikte konut ihtiyacı giderek yükseldi ve bu durum da rant sağlamak isteyenlerin iştahını kabarttı. Arsalar gerçekçi olmayan fiyatlarla el değiştiriyor. Bu da gerçek yatırımcıları etkiliyor" dedi. Bayyurt, şunları söyledi: "İzmir'in göçün etkilerinden olumlu yönde etkilenmesi için hazırlık yapılmalı. Göçün çok iyi yönetilmesi lazım. Onların sosyal, kültürel, fiziksel farklılıklarıyla ilgili çözümler yaratmalıyız. Bu iş, 'merkezi yönetim" ile çözülmez. İzmir'in bu konuda özel çözümler üretmesi gerekiyor."

İstanbul’dan İzmir’e göçü fırsata çevirelim haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA