• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

‘Dövizle kira son bulsun’

‘Dövizle kira son bulsun’

17.05.2018, 00:03

’lerde üzerinden yapılan kira sözleşmelerinin, mevcut işyerlerine fazladan maliyet yüklediğini belirten sektör temsilcileri, “Yerli markaların rekabet gücünü korumak için kira sözleşmeleri üzerinden yapılmalı” dedi

KADİR KEMALIOĞLU

Türkiye'de 70 milyar dolarlık büyüklüğe ulaşan AVM sektöründe, döviz üzerinden yapılan kira sözleşmeleri markaları zarara uğratırken, Türk Lirası'nın kullanımını da sınırlıyor.
Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın da dövizle kira uygulamasının sonlandırılması konusundaki çağrısının ardından birkaç AVM Türk lirası üzerinden kira almaya başlamıştı.
Tüm AVM'lerin Türk Lirası ile kura uygulamasına geçmesi gerektiğini vurgulayan sektör temsilcileri ise günlük kurda direten AVM'lerin, markaların sırtına yıllık 3 milyar TL daha yüklediğini belirtti. Dövizli kira maliyetlerinin 3 yıl öncesine göre yüzde 70 arttığını, alışveriş merkezlerindeki 12 milyon metrekarelik kiralanabilir alanın yüzde 35'i için günlük döviz kuru üzerinden kira ödediklerini bildiren sektör temsilcileri, "2015'te 4,1 milyar TL olan kira maliyetimiz bugün 7 milyar TL'ye dayandı. Günlük kurda ısrar eden AVM'lere bu yıl fazladan 3 milyar TL ödeme yapacağız. Devletimizden güçlünün zayıfı ezdiği bu duruma piyasa kuralları içinde kalarak çok acil müdahale etmesini bekliyoruz" dedi.

YASAL DÜZENLEME ŞART

Birleşmiş Markalar Derneği (BMD) Başkanı Sinan Öncel, yabancı grupların yönetimindeki AVM'lerin döviz ısrarının Türkiye'de organize perakendenin geleceğini tehdit ettiğini belirtti. Yasal düzenleme istediklerini belirten Öncel, "Günlük kurda ısrar eden AVM'lere bu yıl fazladan en az 3 milyar TL ödeme yapacağız. Bu rakamla 10 bin mağaza açabilir veya 5 bin TL brüt maaşla bir yıl boyunca 54 bin kişiyi istihdam edebilirdik" dedi.

"HERKES ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI"

Park Bornova Alışveriş Merkezi Genel Koordinatörü Aysel Öztezel ise "Türk markalarının yaşaması ve rekabet edebilmeleri için bu uygulamanın sonlandırılması gerekiyor. Paramızın değerinin korunması için bizlerin de taşın altına elimizi koymamız gerekiyor. Park Bornova olarak kurulduğumuz günden bu yana, Türk lirası üzerinden kiralarımızı düzenliyoruz. Uygulamamız bu şekilde de devam edecek" dedi.

"BU SİSTEM SÜRDÜRÜLEBİLİR DEĞİL"

İzmir Emlakçılar Odası Başkanı Mesut Güleroğlu da "Dövizle kira uygulaması hakkında yoğun şikayetler alıyoruz. Uygulama kesinlikle sürdürülebilir değil. Bu nedenle birçok marka sahibi ile AVM yönetiminin uzlaşmaya gittiğini, birçok yerde de sıkıntıların yaşandığını duyuyuruz" diye konuştu.
Güleroğlu yapılacak yasal düzenleme ile bu konudaki sıkıntının ortadan kaldırılabileceğini söyledi.

‘Dövizle kira son bulsun’ haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN