• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Zenginleştiren adımlara devam

Zenginleştiren adımlara devam

21.05.2018, 23:21

Hükümetin 15 yıllık büyümeyi hedef alan ekonomi politikaları halkın refah seviyesine de yansıdı. Dar gelirli güldü, yoksul kesim sosyal korumaya alındı. Düşük gelir kesiminin kazancı 10 yılda yüzde 26 arttı, yüzde 99.6 yükseldi

Hükümetin 15 yıldır yürüttüğü kapsayıcı büyüme politikalarıyla refah seviyesindeki artış çalışandan iş dünyasına emekliden öğrenciye bütün kesimlerin cebine yansıdı. Son 10 yılda en düşük gelire sahip yüzde 20'lik kesimin ortalama reel geliri yüzde yaklaşık yüzde 26'ya çıktı, refahtaki artışla yoksulluk da azaldı. Ücretlilerin, çalışanların milli gelir içindeki payı yüzde 37.8'e ulaştı. İnsani yardımların milli gelire oranında da Türkiye birinci oldu.

ASGARİ ÜCRET ARTTI

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, seçimlerden sonra büyük, güçlü Türkiye'nin inşasına giden yolu tamamen açacaklarını belirtirken, 24 Haziran'ın hemen ardından zenginliğin yol haritası devreye girecek. Gençler ve kadınlar kalkınmada daha etkin alırken, dört yıllık dönemde dört milyon istihdam sağlanacak, sosyal politikaları güçlendiren adımlar atılacak. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, büyümenin düşük gelirli kesime yansımasını değerlendirirken, son 15 yılda asgari ücretin reel olarak yüzde 99.6 oranında arttığını anımsattı.

İŞ GÜCÜNE KATILIM ARTIYOR

Bakan Mehmet Şimşek, "Memur maaş artışları cari dönem enflasyonun altında gerçekleştiği takdirde enflasyon farkı memur maaşlarına yansıtılıyor. Düşük gelir düzeyine sahip kesimlere yönelik sosyal koruma harcamaları yapılıyor. Aktif iş gücü politikaları, iş-aile hayatını dengeleyecek çalışma hayatı düzenlemeleri yardımıyla kadınlar başta olmak üzere işgücüne katılım ve istihdam oranı artıyor" dedi.

SOSYAL UÇURUM KAPANDI

Türkiye'de zengin ve fakir arasındaki uçurum hızla kapanırken, yeni hükümet sistemi ile orta kesim öne çıkacak. Milli gelir 25 bin dolara çıkacak.
Refah seviyesi tabana yayılacak, emekli, memur, öğrenci, esnaf, ev kadını, iş dünyası her kesimin beklentileri daha hızlı karşılanacak.
Son 15 yılda kişi başı günlük 4.3 doların altında yaşayan nüfus yüzde 30'dan yüzde 1.58'e düştü. Gelişmişlik göstergelerinde önemli iyileşmeler sağlandı. Gelir dağılımındaki dengesizlik asgariye indirilirken, engelli, yaşlı, çocuk, gazi, şehit aileleri başta olmak üzere toplumun tüm kesimlerine yönelik destekler artacak. Gelişme hızından pay almayan tek bir emekli kalmayacak. Emekli aylıklarında iyileşme sürecek. Emeklilerin uygun koşullarda ev sahibi olması için de destek sağlanacak. Kadınların sosyo-ekonomik durumları güçlendirilecek. 100 doların altında gelirle yaşamak durumunda olan tek bir vatandaş kalmayacak.

HAZAL ATEŞ

Zenginleştiren adımlara devam haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN