• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

teşvikine rekor başvuru

İstihdam teşvikine rekor başvuru

10.06.2018, 23:05

Hükümetin bu yıl yaşama geçirdiği istihdam teşvikleri büyük bir heyecan yarattı. Maaş, sigorta primi, vergi başta olmak üzere çok sayıda teşvikten yararlanmak isteyen 250 binin üzerinde firmadan başvuru geldi. Türkiye İş Kurumu'na yapılan başvurularda en büyük ilginin "bir senden bir benden" teşvikinde olduğu görüldü. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Jülide Sarıeroğlu, teşvikleri işverenlerin taleplerine göre düzenlediklerini belirterek, "Şimdi asgari ücret seviyesinden prime esas kazanç seviyesine kadar çıkan oranlarda teşviklerimizi uygulamaya başlıyoruz. Bu dönem ilk kez tam ücret desteği vermeye başladık" dedi.

"BU İŞ YİNE OLUR"

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın "artı 2 istihdam" çağrısı 2018 teşvikleriyle desteklendi. İş dünyası da "bu iş yine olur" sloganıyla harekete geçerek, 1 milyon 200 bin şirkette yeni istihdam için kolları sıvadı. İşe yerleştirmede rekor getiren istihdam seferberliğinin ikinci fazında teşvik uygulamaları kapı kapı dolaşılarak anlatılıyor. İŞKUR verilerine göre pilot olarak uygulanan "bir senden bir benden" teşviki büyük ilgi görüyor. Bu teşvikle ilk kez doğrudan ücret desteği veriliyor. 1-3 çalışanı olan, ustalık belgesine sahip imalat sanayi işverenlerinin ek olarak çalıştıracakları 18-25 yaş arasındaki gençlerin ücret, prim ve vergileri (2 bin 486 lira) bir yıl boyunca 1 ay işveren, 1 ay devlet tarafından ödeniyor.

HAZAL ATEŞ

İstihdam teşvikine rekor başvuru haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN