• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Türkiye büyümede AB ve OECD’ye fark attı

Türkiye büyümede AB ve OECD’ye fark attı

11.06.2018, 23:32 Güncelleme Tarihi: 11.06.2018, 23:34

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 ile güçlü büyüme performansı gösterirken dünyaya örnek oldu

Türkiye ekonomisi yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 ile güçlü büyüme performansı gösterirken, yatırımların olumlu katkısı dikkati çekti. Uluslararası kuruluşlardan Dünya Bankası yüzde 4, IMF ise 3.8'lik tahmini ile yine yanılırken Türkiye ekonomisi bu tahminlerin yaklaşık 2 katı büyüdü.
İç tale p KAynaklı
Türkiye, bu yılın ilk çeyreğinde yakaladığı büyüme oranıyla Avrupa Birliği (AB) ülkelerinin tamamını geride bırakırken, OECD'de de zirveyi bırakmadı.
AB üyesi 28 ülkenin bu dönemdeki büyüme ortalaması yüzde 2,4, OECD ülkelerinin yüzde 2,6 olarak gerçekleşirken, Türkiye yüzde 7,4 ile bu rakamları 3'e katladı.Türkiye, OECD ülkeleri arasında birinci, G 20 ülkeleri arasında ise Hindistan'dan sonra ikinci oldu. Geçen yıl yüzde 7,4 büyüyen Türkiye ekonomisi, 2018'in ilk çeyreğinde de yüksek büyüme performansını sürdürdü.
Söz konusu dönemde büyüme iç talep kaynaklı gerçekleşirken, büyümeye özel tüketimin katkısı 6,7 puan, devlet tüketiminin katkısı ise 0,5 puan oldu.
Bu dönemde özel tüketim harcamaları yüzde 11 artarken, kamu harcamaları yüzde 3,4 yükseldi.
Gayri safi sabit sermaye oluşumu yüzde 9,7 arttı. Büyümede yatırımların ve hizmetlerin katkısı dikkati çekti. Bu dönemde ihracatın büyümeye katkısı 0,1 puan olarak hesaplandı. Mal ve hizmet ihracatı yılın ilk üç ayında geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 0,5, ithalatı ise yüzde 15,6 artış gösterdi. Yatırımların katkısı ise 2,8 puan olarak belirlenirken, ihracat ve yatırımların birlikte büyüme katkısı 2,9 puanı buldu.

SANAYİ SEKTÖRÜNÜN PAYI

Büyümede sanayi sektörünün katkısı 1,9 puan olurken, makine teçhizat yatırımlarının bu dönemde yüzde 7 artması ekonominin üretken yapısına olumlu katkı sağladı.
Orta Vadeli Programda 2018 yılı büyümesi yüzde 5,5 öngörülürken, yıllık büyümenin bu tahminle uyumlu gerçekleşmesi bekleniyor.

DÜNYAYA ÇOK GÜÇLÜ BİR MESAJ VERDİK

İş dünyası temsilcileri, yılın ilk çeyreğinde elde edilen yüzde 7,4'lük büyümenin tatmin edici olmasının yanı sıra Türkiye'nin dinamik ve üretken bir ülke olduğunu bir kez daha ispatladığını ifade ettiler.

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci: Türkiye, 2018'in ilk çeyreğinde % 7,4'lük büyümeyle AB ülkelerinden hızlı büyürken, OECD'de Hindistan ile zirveyi paylaştı.
Büyüme tahminlerini aşağı yönlü revize eden uluslararası kuruluşlara gerekli cevabı verdik, yakında tahminlerini yukarı yönlü revize etmeye başlayacaklar.

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Özel sektör, devlet iş birliğiyle tüm engelleri aşabildiğimizi gösterdik ve dünyaya çok güçlü bir mesaj verdik.

Ege İhracatçı Birlikleri Koordinatör Başkanı Jak Eskinazi: Türk ekonomisi büyümede sürekliliği yakaladığını, kırılganlıktan uzak olduğunu gösterdi.
24 Haziran seçimleri sonrasında Türkiye'ye gelecek yabancı yatırım miktarında artış bekliyoruz. Artacak olan yabancı yatırımla ekonomimiz daha da büyüyecek ve 2018 yılının sonraki çeyreklerinde dünyanın en fazla büyüyen ekonomisi konumuna gelecektir.

Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Yönetim Kurulu Başkanı Ender Yorgancılar: Yüzde 7,4 düzeyindeki büyüme bizim beklediğimiz bir sonuçtu. EBSO İmalat Sanayi Durum Endeksi, büyüme oranı ve imalat sanayi üretim endeksi verileri 2018 ilk çeyrek büyümesinin yüzde 7'nin üstünde olacağına dair sinyalleri vermişti. O nedenle sonuç, bizim için sürpriz olmadı.

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Nurettin Özdebir: Büyümenin tatmin edici olduğu net olarak görülüyor.

Ankara Ticaret Odası (ATO) Başkanı Gürsel Baran: Türkiye üzerinde plan yapan, oyun oynanan çok.
Türkiye'nin istikrarını yok etmek istiyor bunu da ekonomi üzerinden yapmaya çalışıyorlar. Kredi derecelendirme kuruluşları ekonomik temelli olmayan notlar açıklıyor, büyüyen ve gelişen Türkiye algısını bozmak istiyorlar. Çok şükür ki bütün planlar tek tek bozuluyor.

TÜM EKONOMİK SALDIRILARA RAĞMEN GÜÇLÜ BÜYÜMEYE DEVAM

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Türkiye ekonomisinin yılın ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyümesine ilişkin, "Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam" değerlendirmesinde bulundu. Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal paylaşım sitesi Twitter'dan yaptığı paylaşımda büyüme rakamlarını değerlendirdi. Erdoğan, paylaşımında şu ifadelere yer verdi:

"2017 yılında yakaladığımız yüzde 7,4 büyüme oranının ardından 2018 yılına da hızlı başladık. Tüm ekonomik saldırılara ve oynanan oyunlara rağmen, sağlam makro temeller üzerinde, güçlü büyümeye devam! Türkiye ekonomisi 2018 yılının ilk çeyreğinde yüzde 7,4 büyüdü. OECD ülkeleri arasında birinci, G20 ülkeleri içinde ikinci sıradayız. Dünyanın en hızlı büyüyen ülkelerinden biri olmaya devam ediyoruz."

Türkiye büyümede AB ve OECD’ye fark attı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN