• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bu barış İzmir’e çok yarayacak

Bu barış İzmir’e çok yarayacak

13.06.2018, 23:10

AK Parti İzmir Milletvekili Hamza Dağ, Türkiye’de yaklaşık 13 milyon konut sahibinin yararlanması beklenilen ’nı değerlendirdi. Dağ, “İzmir’de de bu sorun tarih olacak. 3 milyon kişiyi ilgilendirdiği için bu İzmir’in çılgın projesidir” dedi

TOLGA TEKİN / ŞENOL KANTÜRK

Çarpık kentleşme ve gecekondulaşma sorunları yaşayan vatandaşların yüzü "imar barışı" müjdesi ile güldü. Düzenlemeden Türkiye genelinde 13 milyon konut sahibinin yararlanacağı tahmin edilirken, İzmir de bu illerin başında yer alıyor. Çarpık kentleşme ve gecekondulaşma sorunlarıyla zaman zaman gündeme gelen İzmir'de özellikle Buca, Konak, Karabağlar, Bayraklı ve Çiğli ilçelerinden yoğun başvuru olması bekleniyor. Kamuoyunda "İmar Barışı" olarak bilinen, konutlarda imar ve iskan sorununun çözülmesine yönelik "Yapı Kayıt Belgesi" düzenlemesinden İzmir'de 1 milyonun üzerinde konut sahibinin faydalanması bekleniyor.
Düzenlemeyle imar mevzuatına veya ruhsata aykırı yapılara verilecek belgeyle vatandaşların imar ve iskan sorununun çözülmesi hedefleniyor.

BU SORUN TARİH OLACAK

İzmirlilerin en büyük sorunlarından birinin çözüme kavuşacağını belirten AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve İzmir Milletvekili Hamza Dağ, "İmar planı olmayan yerlerdeki bu konutlara 2004 yılından sonra elektrik- su bağlanma yetkisi ortadan kaldırılmıştı.
1 Kasım seçimlerine giderken düzenleme yapıldı. Buna göre 5 yıl bağlandıktan sonra bir 5 yıl daha kentsel dönüşüm yapılmamışsa bile elektrik- su bağlanmasının önü açılmıştı. Ne yazık ki İzmir'de belediyelerden defalarca rica etmemize rağmen bu konuda bir yakınlık göremedik" dedi. 2,5-3 milyon kişiyi ilgilendirdiği için bunun İzmir'in çılgın projesi olduğunu dile getiren Dağ, "Sayın Cumhurbaşkanımız ve Başbakanımız bu talebe bugüne kadar olduğu gibi hiç duyarsız kalmadan hayata geçirmiş oldular" diye konuştu.

KENTSEL DÖNÜŞÜM İÇİN

Çevre ve Şehircilik İl Müdürü Selahattin Varan
, düzenlemeyle devletin vatandaşıyla helalleşeceğini söyledi.
Bunun karşılıklı bir el sıkışma olduğunu ifade eden Varan, "İzmir'de yaklaşık 1 milyonun üzerinde konutun bundan faydalanmasını bekliyoruz" dedi.
İzmir'de binaların yüzde 65'inin depreme dayanıksız ve gecekondu niteliğinde olduğunu anlatan Varan, "Türkiye geneline bakıldığında İzmir'in bu konuda bir tık daha yukarıda olduğu görülüyor. Merkez ilçelerde daha fazla yoğunluk olmasını bekliyoruz. İmar barışı kentsel dönüşümün birinci ayağıdır" diye konuştu. Bütün il müdürlüklerinde imar barışı için bürolar açıldığına işaret eden Varan, sürecin çok kolay işleyeceğini dile getirdi.

VATANDAŞ ÇOK MUTLU

Hükümetin açıkladığı müjde paketindeki imar barışı maddesi en çok İzmir Bornova'da elektrik ve susuz yaşayan Eğridere Mahallesi'ndeki vatandaşları sevindirdi. Yıllardır elektrik ve su bağlanmasını isteyen ancak belediye yetkililerine seslerini duyuramayan Eğridere sakinleri yaşadıkları durumu protesto için 'Kaçak elektrik kullanıyoruz' diyerek kendilerini ihbar etmişlerdi. Büyük sevinç yaşayan vatandaşlar, "İnşallah uygulama bir an önce hayata geçer. Allah nasip ederse elektriğimiz de bağlanacak ve aydınlığa çıkacağız. Allah devlete zeval vermesin. Artık gecekonduda oturan vatandaşlarımız da mağdur olmayacak" diye konuştu.

SON BAŞVURU TARİHİ: 31 EKİM

Yapı Kayıt Belgesi için başvurular e-devlet sistemi veya bakanlığın yetkilendireceği kuruluşlar üzerinden yapılacak. Müracaatlar 31 Ekim 2018'e kadar devam edecek. Düzenleme için İzmir Çevre ve Şehircilik İl Müdürülüğü bünyesinde, başvuru ve bilgilendirme masaları kuruldu.
Müdürlük, 150 personel ile 31 Ekim'e kadar başvuruları alacak.
İl Müdürü Selahattin Varan, başvuru yapan vatandaşlara yapı kullanım belgesi vereceklerini ve böylece kaçak yapıların yasal statüye kavuşacağını söyledi. Müdürlüğün Bayraklı ilçesinde bulunan binasında oluşturulan başvuru merkezinde 150 personel görev yapıyor.

VATANDAŞ MAĞDURİYETTEN KURTULACAK

Bekir Demirel : Gümüşpala'da 1992 yılından beri oturuyorum. İmar barışından faydalanıyorum. Hepimiz mağduriyetten kurtulacağız. Korkarak yaşamaktansa yerimizi yurdumuzu bilelim.

Yener Sağlam : Bornova Atatürk Mahallesi'nde oturuyorum. İmar barışı iyi oldu. Herkesin sıkıntısı vardı. En azından elektriksu bağlama şansımız oldu. Kaçak elektriğin de önüne geçildi.

Ulvi Çerezci : En azından kaçak yapının önüne geçilmiş olur. Vatandaşın mağduriyeti giderilecek. Hükümet yetkililerine teşekkür ediyorum.

Devrim Aydın : Çok problemli bir kooperatifin 25 yıllık üyesiyim. Çözülmeyen bu sorun için umut olabilir diye düşünüyorum. Barış adı altında olumlu sonuçlar vereceğine inanıyorum.

Orhan Bülbül : Daha önceki hükümetlerin hataları yüzünden bu sorunlar yaşanıyordu. Vatandaşın sorununun çözülmesi adına güzel bir gelişme. Kötü niyetli olmadığı için fayda umuyorum.

EGE'DE DE BÜYÜK SEVİNÇ VAR

Türkiye genelinde büyük bir sevinçle karşılanan İmar Barışı için tüm yurtta olduğu gibi Ege Bölgesi'nde de başvurular başladı. Bölgede bulunan illerdeki imar barışından yararlanması tahmin edilen konut sayısının toplamda 500 bini bulması bekleniyor. Bu illerin başını ise Aydın çekiyor. Kentte 150 bin konutun İmar Barışı'ndan faydalanması bekleniyor. Denizli'de ise yaklaşık 40 bin başvurunun yapılması bekleniyor. Muğla'da Yapı Kayıt Belgesi için beklenen başvuru sayısı 30 bin. Çanakkale'de 11 bin konut, Manisa'da ise 7 bin konut için başvuru yapılması bekleniyor.

'50 MİLYAR LİRALIK GELİR ELDE EDİLECEK'

Yapı Kayıt Belgesi ile 50 milyar TL gelir elde edilmesi bekleniyor. Çevre ve İmar Hukukçusu Avukat Arsin Demir, imar barışı konusunda yapılması gerekenleri anlattı. Demir, "Yapı Kayıt Belgesi bedeli, yapının bulunduğu arsanın 29/7/1970 tarihli ve 1319 sayılı Emlak Vergisi Kanununa göre belirlenen emlak vergi değeri ile yapının yaklaşık maliyet bedelinin toplamı üzerinden, konutlarda yüzde üç, ticari kullanımlarda yüzde beş oranındadır.
Yapı Kayıt Belgesi, yapının yeniden yapılmasına veya kentsel dönüşüm uygulamasına kadar geçerli olacak. 'Yapı Kayıt Belgesi' verilecek yapılara, talep edilmesi halinde tüketicilerin ait olduğu abone grubu dikkate alınarak geçici su, elektrik ve doğalgaz bağlanabilecek" diye konuştu.

Bu barış İzmir’e çok yarayacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN