• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’ye ilişkin endişe yok”

“Türkiye’ye ilişkin endişe yok”

23.06.2018, 23:03

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, “ABD’nin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergilerden en az etkilenecek ülkelerden biri olacak” dedi

Ekonomiden Sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, ABD'nin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergileri değerlendirdi. Şimşek, "En az etkilenecek ülkelerden bir tanesi Türkiye'dir. O konuda Türkiye'ye ilişkin bir endişeye gerek yok" dedi.

ÖNEMLİ ORTAK DEĞİL

"ABD'nin çelik ve alüminyuma getirdiği ek gümrük vergisi ile başlayan ticaret savaşlarının Türkiye'ye etkisi ne olur?" sorusunu yanıtlayan Şimşek, "Maalesef Amerikan yönetimi kendi inşa ettiği kurala dayalı ortaya çıkan, aslında dünyanın da şu an itibariyle menfaatine gördüğümüz yapıyı hırpalıyor. Bu durum 'Küresel ticaret savaşlarının eşiğinde miyiz?' endişesi doğuruyor. Ama şunun net olarak altını çizeyim: Amerika bizim çok önemli bir ticaret ortağımız değil. Amerika önemli bir ülke, önemli bir müttefikimiz, anlaşamadığımız konular da var. Ticaret açısından özellikle otomotiv ihracatı açısından en az etkilenecek ülkelerden bir tanesi Türkiye'dir. O konuda Türkiye'ye ilişkin bir endişeye gerek yok" diye konuştu.

"GÜÇLÜ BİR ADIM ATTIK"

Bursa'da işadamlarıyla toplantı gerçekleştiren Şimşek, "Dış talebin destek olduğu, iç talebin bir miktar yumuşayacağı, cari açık ve enflasyon gibi dengesizliklerin giderileceği yönetilebilir bir noktaya gelebilir bir dönemin içindeyiz. Para politikasında güçlü bir adım attık, mali politikalara ilişkin endişeler yersiz. Yapısal reformlarla da bu süreci güçlendireceğiz. Yeni bir 5 yıllık perspektifle yeni sıçramanın da sağlam temeller üzerinde inşa edildiği bir dönemin başında olacağız" dedi.

"BİZİM ANA PAZARIMIZ AVRUPA"

Amerika'nın ek gümrük vergi uygulamasının genel manada havayı bozacağını belirten Şimşek, "Ümit ederiz ki Amerikan yönetimi bunu bir müzakere taktiği olarak yapıyor. Gerçekten dünya ticaret savaşına gitmez. O durum herkesi olumsuz etkiler. Eğer öyle bir risk ortaya çıkarsa bizim ana pazarımız Avrupa Birliği'dir. AB şu anda dünyada kurala dayalı, anlaşmalara dayalı çok taraflı sistemin en güçlü savunucusudur. Avrupa'nın Türkiye'ye, Türkiye'nin de Avrupa'ya ekonomik anlamda ihtiyacı vardır. Onun için ilişkilerimiz derinleşecek ve iyileşecek" ifadelerini kullandı.

“Türkiye’ye ilişkin endişe yok” haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN