• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

150 milyar dolar ’ye akacak

150 milyar dolar Türkiye’ye akacak

04.07.2018, 23:26

Yurtdışında bulunan varlıklarını ’a kadar ’ye getirenlere devlet güvencesi verilirken, binlerce işletme de aktiflerini güçlendirme fırsatı elde edecek

Güvenli liman arayan milyarlarca doları Türkiye'ye çekmek için yaşama geçirilen "Varlık Barışı"nın ayrıntıları netleşti. Uzmanlara göre Türkiye'nin yurtdışında yaklaşık 150 milyar dolarlık hesabı bulunuyor. Yurtdışında bulunan varlıklarını 30 Kasım'a kadar Türkiye'ye getirenlere devlet güvencesi verilirken, binlerce işletmeye de aktiflerini güçlendirme fırsatı veriliyor. İşletmeler, varlık kenarda duran para, altın, döviz ve gayrimenkulünü aktiflerine dâhil ederek bilançolarını güçlendirecek. Atıl duran bu kaynaklar ekonomiye kazandırılırken hem vatandaş ve işletmeler hem de devlet kazanacak.

İNCELEME YAPILMAYACAK

Yurt dışında bulunan para, döviz, altın, menkul kıymet ve diğer sermaye piyasası araçlarının yurda getirilerek milli ekonomiye kazandırılmasına ilişkin esaslar belirlendi. Tebliğe göre 30 Kasım'a kadar Türkiye'deki banka veya aracı kurumlara bildirenler, söz konusu varlıklarını serbestçe tasarruf edebilecek. Bu varlıklara ilişkin vergi dairelerine beyan gerekmiyor. Bildirilen varlıklar nedeniyle hiçbir suretle vergi incelemesi ve vergi tarhiyatı yapılmayacak.

HAZAL ATEŞ

150 milyar dolar Türkiye’ye akacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN