• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kamuya modeli

Kamuya özel sektör modeli

12.07.2018, 00:53

Yeni yönetim sistemine ilişkin kararnamelerle rejiminde yapısal reformlar yapıldı

HAZAL ATEŞ

Devleti yapılandıran kararnamelerde, Türkiye'nin inşasını omuzlayacak insan kaynakları, kamunun personel yapısında önemli düzenlemeler yer aldı. Buna göre, özel sektörden, uluslararası kuruluşlardan vali transfer edilebilecek, kamuda 'atm-matik' memurluk dönemi kapanıyor. 'Kızak kadrolar' azaltılacak, 657 sayılı Devlet Memurları Yasası'nda 55 maddede teknik düzenleme yapılacak. Öğretmen olarak en az 8 yıl hizmeti olanlar müfettiş yardımcısı olabilecek.
Daire başkanı ve altı kadrolar, üst kademe yöneticisi sayılmayacak. Emekli olacak TRT personeline yüzde 30-50 fazladan ikramiye verilecek. Yeni hükümet sistemi kamu personel rejiminde de yapısal reformların önünü açtı.
Cumhurbaşkanlığı kararnamesiyle yapılan düzenlemelerle memurların performansını artıracak, kamuda hizmetleri hızlandıracak adımlar atılırken, makamlar azaltıldı.

MÜFETTİŞ YARDIMCILARI İÇİN YABANCI DİL ŞARTI YOK

Cumhurbaşkanlığı kararnamelerinde öngörülmesi kaydıyla, kamu kurumlarında müfettiş, denetmen, denetçi, kontrolör, aktüer ile müfettiş yardımcısı, denetmen yardımcısı, denetçi yardımcısı, aktüer yardımcısı ve stajyer kontrolör istihdam edilebilecek. Bakanlık müfettiş yardımcıları için yabancı dil şartı olmayacak.

SÖZLEŞMELİLER 4 YIL BAŞKA YERE ATANMAYACAK

Sözleşmeli personel, 657 sayılı Yasa kapsamında gerekli şartları taşımak kaydıyla, KPSS puan sırasına göre alım yapılacak her bir pozisyonun üç katına kadar aday arasından Başkanlık tarafından yapılacak sözlü sınav başarı sırasına göre atanacak. Sözleşmeli personel dört yıl süreyle başka bir yere atanmayacak.

NELER VAR?

Valiliğe özel sektörden atama yapılabilecek 657 sayılı Memurlar Yasası'nda 55 madde değişti Kamuda 'atm-matik' memurluk bitiyor Kızak kadrolar azalıyor Emekli olacak TRT personeline özel ikramiye verilecek Sekiz yıllık öğretmen müfettiş olabilecek

TÜM MÜSTEŞAR KADROLARI KALDIRILDI

Kamu personel rejimine ilişkin bazı düzenlemeler şöyle:

- Valiliğe meslek dışından, özel sektörden atama yapılabilecek.
Birikimli ve donanımlı, en az 4 yıllık yükseköğrenim mezunu özel sektör yöneticileri, başarılı bürokratlar da vali olabilecek. Uluslararası kuruluşlar, özel sektör ya da serbest olarak en az beş yıl sigortalı çalışmış olma koşulu aranacak. Diğer yandan kaymakam, vali yardımcılığı kadroları için kamuda beş yıl hizmet şartı aranacak.

- Kamuda 'atm-matik' memurluk dönemi kapanacak. Kamuda kızak kadro olarak bilinen müşavir kadroları azaltılacak.
Bakanlıklarda sadece 15 müşavir görevlendirilecek.

- Kamu kurumlarında hakim ve savcılar hariç olmak üzere statülerine bakılmaksızın bir pozisyonda çalışan tüm memurların kurumlar arası görevlendirilmelerine yönelik düzenleme yapıldı. Buna göre, görevlendirme süreleri bir yılı aşmamak üzere belirlenecek olup, bu süre birer yıl olmak üzere uzatılabilecek.

- 657 sayılı Devlet Memurları Kanunu'nda Başbakanlık ve Bakanlar Kurulu kalktığı için 55 maddede düzenleme yapıldı.
Daire başkanı üstü kadrolar üst kademe yöneticisi sayıldı ve bu kadrolara süreli olarak atama yapılacak.

- Daire başkanı ve altı kadrolar, üst kademe yöneticisi sayılmayacak. Daire başkanlığı ve denk kadrolar için 10 yıl şartı 5 yıla düşürüldü.

- Diyanet İşleri Başkanlığı'na MEB'deki gibi sözleşmeli statüde alacağı personele 4 yıl hizmet şartı, daha sonra da 2 yıl kadrolu olarak çalışma şartı getirildi.
Tüm müsteşar kadroları kaldırıldı. Müsteşarın görevini Bakan yardımcısı yürütecek.
Bakanlıklarda bakan yardımcıları, bağlı kuruluşlarda başkanlar atanıp göreve başlayıncaya kadar mevcut müsteşarlar görevlerine devam edecek.

- Milli Eğitim Bakanlığı'nın müfettiş yardımcılık kadrolarına yapılacak yarışma sınavında başarılı olmak kaydıyla, öğretmen olarak en az sekiz yıl hizmeti bulunanlar arasından da atama yapılabilecek.

- Emekli olacak TRT personeline yüzde 30-50 oranında fazladan ikramiye verilecek. Düzenlemeye göre, 65 yaş haddinden emekliliğine 5 yıl kalanların emekliliği talep etmesi halinde, emekli ikramiyesi yüzde 30 fazla ödenecek.

Kamuya özel sektör modeli haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN