• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Bankalar reel sektöre destek olmalı

Bankalar reel sektöre destek olmalı

22.07.2018, 23:03

İzmir Ticaret Odası Meclis Üyesi ve Halıcılar ve Yer Döşemecileri Derneği (HALIMDER) Başkanı Naci Ölçen, bankaların çalışma sistemlerinden yakınarak, sağlıklı bir ekonomi için hükümetin sektöre çeki düzen vermesi gerektiğini dile getirdi. Artık ekonominin ülke gündeminde yer alması gerektiğini söyleyen Ölçen, "Yeni sistemin hayırlı olmasını diliyoruz. Yeni sistem başladı ve yeni bakanlar işbaşı yaptı. Türkiye'nin önemli ekonomik sıkıntıları bulunuyor. Ekonominin sağlıklı işlemesi için bankacılık sektörünün işleyişinin yeniden ele alınması lazım. Ekonomi yönetiminin ilk işlerinden birisi amaçları dışında faaliyet gösteren banka işlemlerini denetleme ve düzenleme olmalı" dedi.

DAHA UCUZ MALİYETLİ

Bankaların sanayi ve reel sektöre destek verecek şekilde çalışması gerektiğine dikkat çeken Başkan Ölçen, "Hükümet gerek KOSGEB gerekse esnaf kefalet kooperatifleri aracılığıyla küçük işletmelere destek oluyor. Bankacılık sektörü de ülke ekonomisine ivme kazandırılması için hükümete destek vermeli. Bu çerçevede bankaların küçük ve orta boy işletmeleri destekleme maksadıyla daha ucuz maliyetli yurtdışı sendikasyon kredisi temin ederek piyasalara arz etmesi yarar sağlar" diye konuştu.

İHTİYAÇ SAHİBİ ALAMIYOR

Kredi sisteminin aksayan yönlerini de hatırlatan Ölçen, şunları söyledi: "Faiz oranları sektör üyelerimizin belini büküyor. Kredilerde maliyet artışları fiyatlara yansıtılıyor ama Merkez Bankası faiz indirimine gittiğinde indirdim müşterilere yansıtılmıyor. Krediler sektörlerdeki sezonsallık ve karlılık oranları dikkate alınarak verilmiyor, sektörlere göre finansman paketi hazırlanmıyor. İhtiyacı olan gerekli finansal desteği bulamıyor. Öte yandan banka kesintilerinin mudileri ile mutabakat sağlanmadan ve yasal sürelerinde tebligat yapılmadan tek taraflı uygulanmasına da sık sık rastlanıyor."

Bankalar reel sektöre destek olmalı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN