• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sağlık sektörüne zam ve erken emeklilik müjdesi

Sağlık sektörüne zam ve erken emeklilik müjdesi

26.07.2018, 23:07

24 Haziran seçimlerinin ardından oluşan 27. Dönem Meclisi, tatil öncesi yüzbinlerce kişinin beklediği bedelli askerlik, sağlık çalışanlarına zam ve erken emekliliği de öngören torba yasa teklifini yasalaştırdı. Önceki gün geç saatlere kadar mesai yapan TBMM, 1 Ekim'e kadar tatile girdi. Meclis Genel Kurulu'nda kabul edilen torba yasa teklifiyle, tabip ve diş hekimi emeklilerine, emekli aylıklarına ilaveten ek ödeme yapılması, pratisyen hekim emeklilerine yaklaşık bin 500 lira, uzman hekim emeklilerine de yaklaşık 2 bin lira emekli maaşı artışı yapılması öngörülüyor. Hekim, diş hekimi, eczacı, hemşire, fizyoterapist gibi sağlık personeline yılda 60 gün fiili hizmet zammı verilmesi öngörüldü.

DEV PROJEYE YİD MODELİ

Avrasya Tüneli, Çanakkale Köprüsü ve İstanbul Yeni Havalimanı gibi dev projelerde uygulanan YİD modeli Kanal İstanbul ve benzeri su yolu projelerinde de uygulanacak. Projenin maliyeti de düzenlemeyle aşağı çekilecek. Düzenlemenin gerekçesinde de "Türkiye'de yapılacak büyük finansman ve ileri teknoloji gerektiren Kanal İstanbul gibi su yolu projelerinde, özel sektörün sermayesi ile dinamizminden faydalanılması, özel sektörün rekabet gücünün artırılması ve projelerin maliyetlerinin en aza indirgenmesi hedeflenmektedir" denildi.

SAĞLIK TURİZMİNE TEŞVİK

Türkiye'nin sağlık hizmeti alanındaki yüksek potansiyelini ve rekabet gücünü değerlendirerek sağlık turizminden döviz geliri sağlamak amacıyla Sağlık Bakanlığına önerilerde bulunmak üzere Uluslararası Sağlık Hizmetleri unvanı ile bir anonim şirket (USHAŞ) kurulacak. USHAŞ'ın yurt içinde şirket kurması veya bir şirkete yüzde 50'den fazla hisseyle ortak olmasına karar vermeye Cumhurbaşkanı yetkili olacak.

EVRİN GÜVENDİK/ANKARA

Sağlık sektörüne zam ve erken emeklilik müjdesi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN