• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

timi çapraz sorguda

Suikast timi çapraz sorguda

06.08.2018, 00:00

’ın, sözde Papaz Andrew Craig Brunson’a düzenleneceği ihbarı üzerine başlatılan soruşturma ile ilgili haberi büyük yankı uyandırdı. Soruşturma kapsamında gözaltına alınan 5 kişinin çapraz sorguya alındığı ve tüm bağlantılarının araştırıldığı öğrenildi

Amerika'da Ulusal Güvenlik Muhbirleri Koalisyonu kurucusu da olan Sibel Edmonds, CIA içinde derin bir yapı olduğunu ve bu ekibin rahip Andrew Brunson olayını örtbas etmeye çalıştığını savunmuştu. Edmonds, "Ne zaman Pastor Brunson ile ilgili bir ilerleme olsa, CIA içindeki bu derin yapı olaya müdahale ediyor. Ayrıca eşi Norine Brunson'ı kullanarak uluslararası kurumlara Türkiye'yi, işkence ve kötü muamele gibi suçları işlemiş gibi gösteriyorlar.

İSTİHBARAT İÇERİDEN

Halbuki Türk devleti onun hayatını kurtarıyor. Çünkü CIA içindeki bu derin yapı Brunson'ı Türk hapishanesindeyken zehirleyerek öldürmeyi ve hatta bu suçu Türkiye'ye atmayı düşünüyor" diye konuşmuştu. Edmonds'ın sözleri çok konuşulurken, İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'na Edmonds'ın bu açıklamalarını da destekleyen çok kritik bir ihbar ulaştı. Brunson'ın cezaevinde kaldığı dönemde öldürülmesi için Türkiye'de 100'den fazla suçtan sabıkalı olan ve isminin Sercan olduğu öne sürülen bir kişinin görevlendirildiği iddia edildi. Görevlendirenin ise, CIA olabileceği iddia edildi. Sercan isimli kişiyle 3 milyon dolar karşılığı anlaşıldığı iddia edildi. Cezaevinden gelen istihbari bilgi Jandarma yetkilileri tarafından İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı yetkililerine bildirildi. Yapılan değerlendirmede, cezaevinde kaldığı dönemde çok sıkı korunan Brunson'ın duruşmalar için adliyeye nakil sırasında öldürülmek istenmiş olabileceği ihtimali değerlendirilmeye alındı. Bu arada olayla ilgili İstanbul ve Ankara'da gözaltılar oldu. Yeni Asır'a konuşan İzmir Cumhuriyet Başsavcısı Ömer Faruk Aydıner, olayla ilgili 5 kişinin gözaltına alındığını ve sorgulanmak üzere İzmir'e getirileceğini açıkladı. Yeni Asır, bu gelişmeyi manşetinden gündeme taşıdı.

TÜM BAĞLANTILAR

Gözaltındaki 5 zanlının çapraz sorguya alındığı bildirildi. Bu 5 kişinin yurt içi ve yurt dışı tüm bağlantıları araştırılıyor. Zanlıların sorgusunun Terörle Mücadele Şube Müdürlüğü Ulusal Büro tarafından yürütüldüğü kaydedildi. Öte yandan, Brunson'un evinin önündeki güvenlik önlemleri ise üst düzeyde tutuluyor. Titiz bir şekilde çalışan emniyet birimleri, sokağa giriş ve çıkışları kontrol altında tutuyor. Özel harekat polisleri de 24 saat hem sokağı hem de evi gözetim altına aldı.

FATİH ŞENDİL

Suikast timi çapraz sorguda haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA