• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yerli ve milli çıkış

Yerli ve milli çıkış

11.08.2018, 23:23

Hükümetin son dönemde başlattığı ‘Yerli ve milli’ çıkışı en çok ve teknolojide kendini hissettirdi. Bu alanlarda başlayan büyük atılımla üretilen %100 yerli ürünlere en son eklenen ise ‘Yüksek çözünürlüklü ekran’ oldu

ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi'nin ortak işbirliği sonucunda Türkiye çok önemli bir teknoloji daha kazandı. Savunma Sanayii, "Ekran Teknolojileri" adı altındaki ilk projesini ve prototiplerini "ELMAS Projesi" adıyla sundu.

GİYİLEBİLİR TEKNOLOJİ

ASELSAN ve Sabancı Üniversitesi Nanoteknoloji Araştırma ve Uygulama Merkezi'nde kurulan altyapılar sayesinde Türkiye'de ilk defa OLED ekran ve grafen malzeme üzerine çalışmalar yapıldı. Bu çalışmanın bir ödülü olarak askeri standartlarda, arka ışık olmadan çalışabilen(OLED çalışma mantığı) ilk monokrom minyatür ekranlar üretildi. Burada en önemli noktayı grafen oluşturuyor. Bu yeni ekran teknolojisinin esnek yapısı sayesinde, özellikle giyilebilir teknoloji alanında aktif olarak kullanılması bekleniyor. İlk kez 2004 yılında keşfedilen grafen malzemesi de böylece akıllı cihazların ekranlarında etkin rol oynamış oldu.

ERMAN AZAR

Yerli ve milli çıkış haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN