• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

1.5 milyon liselinin koluna altın bilezik

1.5 milyon liselinin koluna altın bilezik

23.08.2018, 23:19

Milli Eğitim Bakanlığı, açık lisede okuyan 1.5 milyonu aşkın öğrencinin hem meslek sahibi hem de kendi işinin patronu olması için yeni bir çalışma başlattı.

KURSA GİDENE AYLIK 534 TL: MEB, açık lisede okurken hafta sonları ya da geceleri mesleki eğitim kursuna katılan öğrencilere net asgari ücretin üçte biri ücret ödeyecek. Ücretlerin üçte ikisi işsizlik sigorta fonundan, üçte biri staj yaptıkları iş yerlerinden verilecek. Böylelikle kurslara katılan öğrenciler aylık 534 TL ücret kazanacaklar.

TEKNİSYEN UNVANI KAZANACAKLAR: Kurslara katılan öğrenciler Açık Lisede aldıkları dersleri de saydırarak meslek lisesi diplomasının yanı sıra teknisyen unvanına sahip olacak.

HİBE VE KREDİ FIRSATI USTALIK BELGESİYLE PATRONLUK: 4 yıllık eğitimi tamamlayanlar, eğitim aldıkları meslek alanında ustalık belgesi alabilecek. Ustalık belgesi alıp kendi işinin patronu olmak isteyenler için devlet kesesin ağzını açtı.

50 BİN LİRA HİBE, 100 BİN LİRA KREDİ: Ustalık belgesiyle, işyeri açmak isteyen yeni mezun öğrenciye KOSGEB 50 bin TL hibe ve 100 bin TL de faizsiz taksitli kredi verecek. MEB, açık lise öğrencilerinin koluna altın bilezik kazandıracak 'meslek sahibi olma projesi' için Türkiye genelinde çağrıya çıktı. İl ve ilçelere gönderilen afişlerde, "Mesleğinizi edinin, geleceğinizi garanti altına alın. Kayıt için sizi en yakın Mesleki Eğitim Merkezi veya Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi'ne bekliyoruz" ifadesi yer aldı.

SAFÜRE CANTÜRK

1.5 milyon liselinin koluna altın bilezik haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN