• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kadın istihdamı için dev paket

Kadın istihdamı için dev paket

23.08.2018, 23:18

Yeni dönemin hamlesinde kadın istihdamına 1 milyar liranın üzerinde destek verilecek. 300 sanayi bölgesine kreş açılacak, iş arayanlara ulaşım desteği sağlanacak, 2 bin eğitim merkezinde meslek programları düzenlenecek

Hükümet, yeni sistemde kadınların işgücü piyasasında daha fazla yer alması, mesleki yönden gelişimi ve karar alma mekanizmalarındaki rolünü güçlendirmek için destek paketi hazırladı. Kadınların işgücüne katılım oranını yüzde 41'e çıkaracak yol haritasında yer alan adımlar şöyle:

İŞTE ANNE PROJESİ MESLEK KONUKEVLERİ: Kadınlara meslek edindirme kursu verilen konukevlerinin sayısı artacak. İl ve ilçelerde sanattan turizm eğitim merkezine kadar 2 bine yakın eğitim kurumunda kadınlara eğitim verilecek. Kadınların yeni nesil meslek edindirme, geliştirme ve değiştirme kurslarına katılımı artırılacak. "İş'te Anne Projesi" desteklenecek.

300 SANAYİ BÖLGESİNDE KREŞ: 300 sanayi bölgesinde kreş ve gündüz bakımevi yaygınlaştırılacak. Çocuğu varsa bırakabileceği bakım odaları yaygınlaştırılacak.

DEVLETTE ESNEK ÇALIŞABİLECEKLER: Kadınlara kamu kurum ve kuruluşlarında da esnek çalışma koşulları sunulacak. İşgücüne meslekler arası geçici kolaylaştıran esnek beceriler kazandırılacak. Kadınlar esnek çalışmanın yaygın olduğu hizmet sektöründe de daha fazla yer alacak.

TARIM DIŞI İSTİHDAM BECERİLERİNİ GELİŞTİRECEK: Nitelikli kadın istihdamını artırmak için mesleki eğitim ve beceri geliştirme ile kadın girişimciliği fırsatları güçlendirilecek. Kadın kooperatiflerine destek sağlanacak.

SADECE TARLADA DEĞİL: Kırsal alanda kadınlara yönelik tarım ve tarım dışı istihdam alanları yaratacak mesleki beceri kazandıran eğitimler verilecek.

ERKEN EMEKLİLİK DÜZENLEMESİ: Ev kadınları ve çalışan annelere erken emeklilik düzenlemeleri yapılırken, mevzuatlar yenilenecek.

1.3 MİLYARLIK DOĞUM YARDIMI:Annelere 3 milyon çocuk için 1.3 milyarlık doğum yardımı yapılırken, meslek kurslarına çocuk bakım odaları açılmaya devam edecek.

YARI ZAMANLI ÇALIŞMA ULAŞIM DESTEĞİNE DEVAM: Kadınların kurs ve programlara katılımını güçlendirecek bazı ek mekanizmalar oluşturulacak. Ulaşım sıkıntıları ortadan kaldırılacak bu konuda maddi destek sağlanacak.

1.4 MİLYON KADIN YARARLANDI: Türkiye İş Kurumu'nca düzenlenen meslek kursu, girişimcilik eğitimi, işbaşı eğitim programlarından yaklaşık 1.4 milyon kadın yararlandı.

KISMİ ZAMANLI ÇALIŞMA: Kadınların istihdamdan ayrılmaması için de düzenlemeler yapılıyor. Özel sektörde yarı zamanlı çalışıp tam zamanlı ücret alması, sigortalılığın devamı konusunda düzenlemeler yapıldı.

İSTİHDAM GARANTİLİ İŞLER: Kadınların istihdama katılımını artırmak için eğitim kurumlarından belli oranda istihdam garantisi sözü de alınacak. İş tecrübeli kazanım programları yaygınlaşacak.

HAZAL ATEŞ

Kadın istihdamı için dev paket haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN