• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

'2019 çok daha güçlü bir yıl olacak'

'2019 çok daha güçlü bir yıl olacak'

29.08.2018, 09:57 Güncelleme Tarihi: 29.08.2018, 22:11

Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak, “2019, ’nin ekonomik göstergeleri açısından çok daha güçlü bir yıl olacak. Yatırımcılara, küresel piyasalara ve oyunculara Türkiye’nin çok daha güçlü şekilde yaklaştığını gördüğümüz bir yıl olacak” dedi

Dışişleri Bakanlığı Avrupa Birliği (AB) Başkanlığında düzenlenen 4. Reform Eylem Grubu Toplantısı'nın ardından Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ile İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ortak basın toplantısı düzenledi.
Toplantıda konuşan Bakan Albayrak, Ağustos ayı başında ABD tarafından Türkiye ekonomisine karşı başlatılan süreci anımsatarak, ticari yaptırımlarla doğrudan ülke ekonomisinin hedef alındığına işaret etti.

FİNANSAL İYİLEŞME

Albayrak, "Bu süreçte hızlı şeklide devreye aldığımız aksiyon planımızla, reel sektör ve bankalarımızla adımlar atmaya başladık. Bundan sonraki süreçte çok daha yoğun çalışma sürecini ortaya koyacağız." değerlendirmesinde bulundu. Albayrak, açıklanan ihracat ve ithalat rakamlarına da değinerek, sözlerini şöyle sürdürdü:

"İhracat ve ithalat rakamları, kısa ve orta vadeli hedeflerimiz noktasında oldukça pozitif gösterge setini ortaya koydu. Dış ticareti açığında yaklaşık yüzde 33'lük gerileme oldu ki bu göstergeler açısından çok önemli. İhracatın ithalatın karşılama oranı geçen yılın temmuz ayında yüzde 58,7 iken bu yılın temmuz aynıda yüzde 70,2 ile çok başarılı performans ortaya koydu. Cari açıktaki bu iyileşme, ekonomik dengelenme stratejimizde ortaya koyduğumuz sağlıklı ve sürdürülebilir büyüme hedefi açısından ilk ve olumlu adımlardan birisi olarak realize olmaya başladı. Cari açığı azaltmak temel hedeflerimizden birisi olmaya devam edecek."

Cari açığın düşmesi yanında finansal iyileşme hedefleri açısından da çok önemli diğer gelişmelerin devam edeceğini aktaran Albayrak, kamuda başlatılan tasarruf adımları yanında vergi barışı, imar barışı ve bedelli askerlik düzenlemeleriyle beklentilerin üzerinde gelir performansının ortaya konacağını belirtti.

Albayrak, başvuruları salı günü sonra eren yeniden yapılandırmaya da dün itibarıyla 5,5 milyon mükellefin başvurduğunu ve 60 milyar liranın üzerindeki yapılandırma rakamına ulaşıldığını bildirdi. Albayrak, yapılandırma sonuçlarının cuma günü tamamlanacağını ve bu rakamların daha da artacağını aktardı.

Bu yıl için konan 35 milyar liralık tasarruf hedefine de dikkati çeken Albayrak, bakanlıklar için belirlenen tasarruf hedefleri yanı sıra gelirlere dönük çalışmalarla, bu yıl bütçe disiplini hedeflerinde başarılı bir yılın nihayete ereceğine işaret etti. Albayrak, bu olumlu gelişmelerin, eylül ayında açıklanacak yeni orta vadeli planla çok daha ileriye taşınacağını söyledi.

Son dönemde yaptığı toplantılarda muhataplarının, Türkiye ekonomisine duydukları güveni her fırsatta dile getirdiğini aktaran Albayrak, " 2019 yılı, Türkiye ekonomik göstergeleri açısından çok daha güçlü bir yıl olacak. Yatırımcılara, küresel piyasalara ve oyunculara Türkiye'nin çok daha güçlü şekilde yaklaştığını gördüğümüz bir yıl olacak." diye konuştu.

HEDEF DÜŞÜK ENFLASYON

Albayrak, enflasyonla mücadelenin temel hedef olduğunu belirterek, sözlerini şöyle sürdürdü: "Enflasyonla mücadele noktasında çok daha fazla sorumluluk alıp mali politikalar uygulayacağız. Para politikalarının da desteğiyle gerek Merkez Bankası gerek tüm paydaşlarla birlikte hareket edeceğiz. 2019, Türkiye'nin enflasyonla mücadelesinde çok güçlü bir yıl olacak. Bu kapsamda finansal mimarimizi yeniden inşa ediyoruz. Türkiye finansal sistemini yeni meydan okumalara karşı çok güçlü inşa etmek zorunda. Bu tip dalgalı ve spekülatif dönemler ülkemiz açısından çok daha büyük tecrübeleri beraberinde getirecek."

Albayrak, neredeyse bütün ülkelerin ekonomik ve dolar merkezli tehdit edildiğini dile getirdi.

YENİ GÜMRÜK BİRLİĞİ VE VİZE SERBESTSİ

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu AB ile müzakerelerde öncelikli iki hedefin Gümrük Birliğinin yenilenmesi ve vize serbestsi olduğunun mesajını verdiler.

'2019 çok daha güçlü bir yıl olacak' haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN