• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Güçlü sanayi için dev paket

Güçlü sanayi için dev paket

03.09.2018, 23:12

Ekonomi yönetiminin 2023 yılı hedefleri kapsamında sanayi doktora programı başlatılacak, ’nun düzenlediği sanayi sektörü kurslarına katılanlar günlük 45 lira harçlık alacak, korumasız buluşlar sanayiye kazandırılacak

Hükümet, 2023 yılı hedefleri doğrultusunda sanayi sektörünü güçlendirmek için önemli adımlar atmaya hazırlanıyor. Bu kapsamda özel sektörün nitelikli insan kaynağı ihtiyacını karşılamak için sanayi doktora programı başlatılacak, Türkiye İş Kurumu'nun düzenlediği sanayi sektörü kurslarına katılanlar günlük 45 lira harçlık alacak, korumasız buluşlar sanayiye kazandırılacak, teknolojik talebe uygun iş modelleri geliştirilecek.
Yerlileşme ve teknolojik ilerlemeye öncelik veren sanayi stratejisi kapsamında atılacak önemli adımlar şöyle:

Özel sektörün teknoloji alanlarında ihtiyaç duyduğu doktoralı insan kaynağının sağlanması için sanayi doktora programı oluşturulacak

Sanayinin dijital dönüşümüne destek verecek kritik teknolojilerin ülke içinde geliştirilmesi, yerli tedarikçi firmaların oluşumu desteklenecek.

Sanayide teknolojik gelişmeyle ortaya çıkan yeni iş modellerinin ekonomiye uyumu sağlanacak.

Stratejik sektörlerde yüksek katma değeri hedefleyen yapısal dönüşümler gerçekleştirilecek.

Sanayi bölgeleri teknoloji- sektör odaklı olarak yeniden yapılandırılacak.

Organize sanayi bölgesinde meslek lisesi kurulmasına yönelik başlatılan uygulama yaygınlaştırılacak.

Sanayi girdilerinin ülke içinde üretilmesi için nitelikli ve büyük çaplı mekân hazırlıkları yapılacak, kamu desteklerine öncelik verilecek.

Yüksek teknolojiye dayalı özel sektör yatırımlarının artması sağlanacak.

İŞKUR'un sanayi sektörüne yönelik kurslarına katılanlara günlük 45 lira harçlık uygulaması yaygınlaşacak.

Savunma, sağlık, havacılık, uzay, otomotiv, raylı sistemler, bilişim gibi sektörlerin işgücü eğitim programları çeşitlendirilecek.

Organize sanayi bölgesinde kreş ve gündüz bakımevleri yaygınlaştırılacak.

Koruma altına alınmayan buluşların, kullanılmayan patentlerin sanayiye kazandırılması sağlanacak.

2023 yılına kadar 5 ihtisas, 10 organize sanayi bölgesi içinde olmak üzere teknoloji geliştirme bölgelerinin sayısı 105'e çıkarılacak.

Güçlü sanayi için dev paket haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN