• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Fırsatçı vurgunu

Fırsatçı vurgunu

06.09.2018, 23:26

Son günlerde dolardaki artış gerekçe gösterilerek temel gıda maddelerine zam yapılması piyasaları ve esnafı etkilemeye başladı. Artışlara dolardaki yükselişin neden olduğu söylense de İzmir Gıda Çarşısı esnafı, artışın üretici- tedarikçi firmaların malları ellerinde tutmasından ve kurun daha da artmasını beklemelerinden kaynaklandığını belirtiyor. Gıda Çarşısı'nda toptan satış yapan Mehmet Karakuzulu, "Firmalar piyasaya kısıtlı miktarda mal sürüp fiyatların artmasını bekliyor. Özellikle yabancı firmalar fırsatçılıkta başı çekiyor" dedi.

TEDARİKÇİ SORUMLU

İzmir'in Yenişehir semtindeki toptan satışın kalbinin attığı Gıda Çarşısı esnafı fiyatların artışının nedeni olarak gördükleri üretici ve tedarikçi firmalara ateş püskürdü. Büyük firmaların yaşanan ortamı fırsat bilerek fırsatçılık yaptığını iddia eden esnaf, temel gıda maddeleri dışında diğer ürünlere de bir ay içerisinde anlamsız zamlar geldiğini ifade etti. Bir ay içerisinde, 1 kilogramlık unun fiyatı 2 TL'den 3.20 TL'ye, 1 kilogramlık salçanın fiyatı 3.5 TL'den 11 TL'ye, 1 litrelik yağın fiyatı ise 6 TL'den 7.60 TL'ye çıktı. Kuru bakliyata da zam geldiğini ifade eden toptancılar, 1 kilogram pirincin 6 TL'den 6.9 TL'ye, bir kilogram kuru fasulyenin 7 TL'den 7.6 TL'ye, 1 kilogram mercimeğin 3.8 TL'den 5.8 TL'ye, nohutun fiyatının ise 6.5 TL'den 9.4 TL'ye kadar yükseldiğini söyledi.

KURU BAHANE EDİYORLAR

Gıda Çarşısı'nda 30 yıldır esnaflık yaptığını söyleyen Mehmet Karakuzulu, ilk defa böyle bir durumla karşı karşıya olduklarını ifade etti. Doların artışını fırsat olarak değerlendirenlerin fiyatları olması gereken yerden daha yukarı çektiklerini belirten Karakuzulu, "Bazı firmalar dolardaki yükselişi bekliyorlardı. Bunu fırsat olarak gördüler. Bundan bir ay önce 6.5 liraya aldığımız 10 litrelik suyu şimdi bize 9 liraya satıyorlar" diye konuştu.

Kur bahanesiyle fiyatların her geçen gün yükseldiğini ifade eden Karakuzulu, şunları söyledi: "En önemli sorun ise stokçuluk yapılması. Firmalar toptancılara mal vermiyor. Piyasaya kısıtlı miktarda ürün sürüp, fiyatların artmasını bekliyorlar. Örneğin 8.5 liraya 24'lü küçük kolalar satıyorduk. Elimizde kalmadı diye yazdırmaya gittiğimde 14 liraya sattıklarını öğrendim. Bir ayda yüzde yüz artış yapmışlar. Özellikle kağıt gruplarında yüzde yüz ile yüzde seksen arası artış mevcut."

ARTIŞLAR TEZGAHI DA ETKİLEDİ

Suni fiyatlar perakende satış yapan esnafı da zor durumda bıraktı. Toptancıların fiyatları yükseltmesinden dolayı zam yapmak zorunda kaldığını belirten işyeri sahibi Abdullah Tatış, her mal almaya gittiğinde yeni zamlar ile karşılaştığını dile getirdi. Bir ay içerisinde temel gıda maddelerine üç ya da dört kere zam geldiğini ifade eden Tatış, "Bir lira ve 50 kuruş arasında sürekli şekilde zam var. Örnek olarak fasulyeyi 8'e satıyorduk şimdi sekize almak zorunda kalıyoruz. Satışlarımız şimdilik etkilenmedi ama kar marjımız düşmüş durumda" dedi. Esnaf Tatış, perakende piyasasında suni fiyat oluşturmak isteyenlere firsat verilmemesi gerektiğini belirtti.

STOKÇULUK YAPIYORLAR

halatçı ve imalatçı firmaların fırsatçılığının Gıda Çarşısı'nda işleri olumsuz yönde etkilediğini ifade eden çarşı esnaflarından Aslı Soydan, fiyatları artırırken doların bahane edildiğini, zamların kura göre değil tamamen keyfi yapıldığını vurguladı. Soydan, sözlerini şöyle sürdürdü: "Stokçuluk yaptıklarına dair şikayetlerimiz var. Döviz yüzde 10 artarken firmalar yüzde 50-60 arasında zamlar yapıyor. Satışlar düştüğü için ödemeler yapılamıyor. Firmalar denetlenmeli. İthalatçı ve imalatçı firmalar kafalarına göre zam yapmamalı. "

MERT ALPDÜNDAR

Fırsatçı vurgunu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN