• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

100 bin bilişimciye devlet kuponu

100 bin bilişimciye devlet kuponu

09.09.2018, 23:27

, bilişim sektöründe “ Kupon Sistemi” için talep toplama sürecini başlattı. Kişi başı 10 bin lira yardım sağlanacak uygulama ile 2023’e kadar 100 bin bilişimcinin edilmesi hedefleniyor

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıkladığı yüz günlük icraat programı kapsamında bilişim sektöründe "Mesleki Eğitimde Kupon Sistemi" için talep toplama süreci başladı. Hükümet, 2023 yılına kadar kamuda 100 bin bilişimci istihdam etmeyi hedeflerken, siber güvenlik, bulut bilişim, oyun geliştirme, kodlama gibi alanlarda niteliklerini geliştirmek isteyen gençler kupon sisteminden yararlanabilecek.
Gençlere harçlıklarının yanı sıra genel sağlık sigortası, iş kazası meslek hastalığı sigorta primleri de ödenecek. Bu yöntemle nitelikli iş gücü gerektiren bilişim sektöründeki mesleklerde gençlerin akredite edilmiş mesleki eğitim sağlayıcılarından kendilerine uygun zaman ve şartlarında esnek bir şekilde eğitim almaları sağlanacak.

EĞİTİM PROGRAMI

Hükümet bu yılın sonuna kadar 1 milyon 250 bin kişiyi işe yerleştirmeyi hedeflerken, gençlerin niteliklerini geliştirecek yeni eğitim programları uyguluyor.
Gençlerin bilişim sektöründeki mesleklerde akredite edilmiş mesleki eğitim kurumlarından kendilerine uygun eğitim almalarını sağlamaya yönelik pilot olarak başlatılan 10 bin liralık kupon modeli yaygınlaştırılacak.
Kupon yardımıyla gençler İŞKUR'dan alamadığı kursları da alması hedefleniyor. Bu sayede gençler alacakları 10 bin lira kupon yardımını eğitim kurslarında kullanabilecek.

MASRAFLARA KARŞILIK

Talebi kabul edilen gençlere eğitim kuponu verilecek.
Yazılım uzmanlığına ilişkin kuponu olacak akredite ettiğimiz kuruluşa gidecek. Kendisine uygun üniversite ya da eğitim kuruluşunu seçecek.
Bu kuponlar eğitim masraflarına karşılık gelecek.
Genç işsizliğin azaltılmasında önemli rol oylanacak bu eğitim programları seçimlerin hemen ardından başlatılacak. Mesleki eğitim programları iki yıl sürecek. Kursların da en az 6 ay olması planlanıyor.
Eğitimlerin saatlerinde esnek davranılacak. Gençler kendilerine uygun olanları seçebilecek.Gençlerin istihdama katılımını artırmak için eğitim kurumlarından belli oranda istihdam garantisi sözü de alınacak.

SİSTEM NASIL İŞLEYECEK?

Gençlere, başta bilişim sektörü olmak üzere geleceğin mesleklerini öğrenmek için eğitim verilecek. Eğitimleri özel kurumlar verecek ve içeriğini işverenler belirleyecek. Yeni modelle işverenlerin talep ettiği nitelikli işgücü yaratılacak. Eğitim görecek gençlere devlet 10 bin lira kupon verecek.
Gençler bu kuponları eğitim kurumlarında kullanarak, istedikleri yerde ve şartlarda eğitim alabilecek. Eğitim görenlere cep harçlığı da verilecek.
Daha sonra istihdamı sağlanacak.

100 bin bilişimciye devlet kuponu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN