• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Daha iyi dönem gelecek

Daha iyi dönem gelecek

08.11.2018, 23:50

ve finans sektörünün diyalog güçlendirme toplantısında iş dünyası temsilcileri ve yatırımcılar bankacılık sektöründen öncelikli beklentilerini dile getirdi. Zirveye katılanlar her iki sektörün de güçlü olmasıyla sorunların aşılacağı görüşünde birleşti

Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ve Türkiye Bankalar Birliği'nin (TBB) koordinasyonunda İzmir Ticaret Odası, Ege Bölgesi Sanayi Odası ve İzmir Ticaret Borsası iş birliğinde önceki gün Swiss Otel Büyük Efes'te düzenlenen "TOBB ve TBB Reel Sektör ve Finans Sektörü Diyalog Güçlendirme Toplantısı"nda iş dünyasının bankacılık sektöründen öncelikli beklentileri dile getirildi.
Zirveye reel sektör ve finans sektörünün üst düzey temsilcilerinin yanı sıra iş dünyasından yaklaşık 400 kişi katıldı.

DAHA İYİ OLACAK

Reel ve bankacılık sektörlerinin temsilcileri bir araya gelerek istişarede bulunduğu zirvede konuşma yapan TOBB Başkanı M. Rifat Hisarcıklıoğlu, her iki sektörün de güçlü olması gerektiğine işaret ederek, "Bu iki sektör birbirine bağlıdır. Biri zayıfladığında diğeri de zayıflar, birisi güçlendiğinde diğeri de güçlenir" dedi. Bu anlayışı gösterdikleri için TBB'ye ve katılan tüm bankalara teşekkür eden Hisarcıklıoğlu, "Bundan sonrası daha iyi olacak. Çünkü son 25 yılda yaşadığımız sıkıntılı dönemlere baktığımız zaman hepsini aştık. Bunu da aşacağız. Türkiye genç, dinamik, girişimcileriyle beraber bunları aşacak" diye konuştu. Hisarcıklıoğlu sektörün sorunlarını hükümete ileteceğini belirtti.
TBB Başkanı Hüseyin Aydın da toplantının çok yararlı sonuçları olacağını söyledi.

YORGANCILAR: ÖZELLER DE ELİNİ TAŞIN ALTINA KOYMALI

Zirveyi Yeni Asır'a değerlendiren Ege Bölgesi Sanayi Odası (EBSO) Başkanı Ender Yorgancılar, toplantının çok faydalı geçtiğini belirterek, "Yaşanan süreçte özel bankaların da kamu bankaları gibi elini taşın altına koymaları gerekiyor. Bir firmadaki bozukluktan dolayı o sektördeki bütün firmaları kötü durumdaymış gibi algılamak çok yanlış. Maalesef bazı bankalar bunu yapıyor. Biz de bankalara dedik ki, siz bütün müşterilerinizi yerinde ziyaret edin. Onlar da 'haklısınız' dediler" diye konuştu. Yorgancılar, şöyle devam etti:

"Üretim ağırlıklı desteğin yapılması gerekiyor. Bu reel sektör ve finans sektörünün diyaloğunun güçlendirilmesi amacıyla düzenlenmiş bir toplantıydı. Faydalı bir toplantı oldu. Burada en önemli şey kredi faizlerinin yüksek olması... Bu da tabi enflasyona bağlı."

"BANKALAR GİRİŞİMCİYE SÜPER DESTEK VERSİN"

Toplantıda sektörün en zor dönemleri "genç, dinamik girişimcilerle" aştığı vurgulandı. Toplantıya katılan Akhisar Ticaret ve Sanayi Odası Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Mehmet Ulusoy, reel ve finans sektörünün güç birliğinin şart olduğunu belirterek, "Bizdeki girişimci kimsede yok. Genç ve dinamik girişimcilerimizle aşamayacağımız engel yok. Tek isteğimiz finans sektörü girişimcilerimizi yalnız bırakmasın, onlara desteğini esirgemesin, desteğin süperini versin" dedi.

İŞTE REEL SEKTÖRÜN İSTEK VE TALEPLERİ

Edinilen bilgiye göre zirveye katılan şirket sahibi işadamları karşılaştıkları sorunları bankaların üst düzey yetkililerine şöyle aktardı:

Bankaların kredi faiz oranlarının yüksek olması işverenleri zor durumda bırakıyor.

10 yıl önce örneğin karşılıksız çekle kara listeye alınan işletme sahibi 10 yıl sonra da kredi çekerken bankalarla sorun yaşıyor. Bu sıkıntımız çözülmeli.

Pos cihazlarının komisyon ücretleri yüksek... Bu durum işletme sahiplerinin kazançlarını olumsuz etkiliyor. Firma ilave ücret koyarak müşteriye daha yüksek fiyatla satış yaptığı için satışları da düşüyor.

Banka müdürleri ve yöneticilerinin sahaya inerek işletmeleri ziyaret etmeleri çok yararlı olur. Kredi talep eden firma genelleme yapılmadan kendi özellikleriyle değerlendirmeye alınmalı.

İşletme sahipleri kredi çekerken banka yetkilileri 'sistem izin vermiyor" şeklinde cevap verebiliyor. Firma sahibinin mağduriyet yaşamaması için prosedürlerin azaltılması ve kredilerin daha kolay dağıtılması sağlanmalı.

İşletme sahipleri çok pahalı makinalara, kazanlara büyük yatırım yapıyor. Bu makinalarla birlikte firmaların "marka"larının da teminat mektubu kapsamına alınmasını talep ediyoruz.

Özellikle ekonominin lokomotifi konumundaki inşaat sektörüne ayrıcalık tanınmalı, sıkıntılar el ele verilerek çözülmeli.

Konkordato sürecinde daha farklı bir düzenleme de düşünülmeli. İşyeri için konkordato isteyen firma sahibinin 1,5 milyonluk arabaya binmesi de değerlendirmeye alınmalı.

EFT/Havale yapılırken 250 bin liralık limitin artırılması yerinde olacaktır.

Daha iyi dönem gelecek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN