• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çiftçiye destek ödemesi başladı

Çiftçiye destek ödemesi başladı
Giriş Tarihi: 24.11.2018

ve Orman Bakanı , dün çiftçilere tarımsal destek ödemeleriyle ilgili müjde vererek, “Bugün (dün) başta organik tarıma destek olmak üzere 490 milyon liralık destekleme ödemelerini yapmaya başlıyoruz” dedi

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, İzmir'deki 'Ege Ekonomik Forumu 2018'e katıldı. 2050 yılının dünyasından söz eden Pakdemirli, "Nasıl bir dünyada yaşıyoruz? Değişen küresel dengelerin, akıllı telefonların, yapay zekanın, uzay madenciliğin konuşulduğu bir dünyada yaşıyoruz. 2050 yılına doğru yolculuğa çıkalım. Kentleşme yüzde 70'in üzerinde olacak. Yüzde 50'den daha fazla gıda üretimine ihtiyaç duyulacak. Köyden kente göçle mücadele ederken, bir yandan yağış azalıyor bir yandan da üretim azalıyor. Dünyada üretilen gıda maddelerinde, her 3 kilo gıda maddesinin 1 kilosu atılıyor. Bunun da yarım kilosu yenebilir düzeyde. 30 ülke gıda, 80 ülke de su sıkıntısı yaşıyor. Yüzde 67 tarımsal alanları artırmamız lazım. Gelecekte gıda üretimi ihtiyacı çok daha fazla artacak" diye konuştu.

MİLLİ BİRLİĞE İHTİYAÇ VAR

'Tarımda milli birlik' vurgusu yapan Pakdemirli, "Tarımı siyasetten ayrı tutmalıyız. Tarımda milli birliğe ihtiyacımız var. Pamuğu gömlek yapıp satmamız lazım. Tarım ürünlerini de gıda olarak satmalıyız. Fındığı gıda maddesi olarak satmamız lazım. Benim global bir marka hayalim var. Türkiye'nin 3-5 markası var. Global bir markayı daha eklersek tarım ürünlerinden elde ettiğimiz gelirde 3-5 mislini kazanabiliriz. Zeytinyağında İzmir hala en büyük ihracatçılardan ama bunun en azından yüzde 80'ini dökme olarak ihraç ediyoruz. Bir katma değer yükleyip Türkiye'den ihraç etmemiz lazım" dedi.
Hazine arazilerinin kiraya verilmesinin yanı sıra vatandaşa artık parasal yönden de destek sağlandığını belirten Pakdemirli, tarım kooperatiflerine değinerek, "Elbette birlikler de kooperatifler de olacak. Sivil toplum gelişecek, bana göre demokrasi için en büyük şartlardan biri. Hala çiftçilik yaptığım için köylülerin içindeyim. Herkes kooperatif kuruyor. Oysa birleşilmeli. Japonya bunu yaptı. Orada tek bir kooperatifin 50 milyar lira geliri var" diye konuştu.

ÇİFTÇİYE TARIMSAL DESTEK

Bakan Bekir Pakdemirli, çiftçilere tarımsal destek ödemelerinin bugünden (dünden) itibaren yapılacağını da belirterek, "Çiftçilere müjde vermek istiyorum. Bugün itibariyle başta organik tarıma destek olmak üzere yarım trilyonluk, 490 milyon lira destekleme ödemelerini yapmaya başlıyoruz. 18.00'den itibaren çiftçilerin hesabına aktarılacak" diye konuştu.

DESTEKLEME TUTARLARI

Destekleme ödemeleri şöyle açıklandı:

Organik tarım desteği olarak 74 ilde 51 bin 443 üreticiye 143.7 milyon TL, hayvan genetik kaynaklarının geliştirilmesi desteklemesi olarak 37.5 milyon TL, biyolojik ve biyoteknik mücadele desteği olarak 9.4 milyon TL, süt tozu ve çiğ süt desteği olarak 12.9 milyon TL, kırsal kalkınma ekonomik yatırımlar ile bireysel basınçlı sulama desteği olarak 80.7 milyon TL, IPARD ulusal katkı payı olarak 40 milyon TL, tarım sigortaları desteği olarak 149.3 milyon TL, tarımsal danışmanlık desteği olarak 13.1 milyon TL, çiftlik muhasebe veri ağı katılım desteği olarak 3.4 milyon TL.

Çiftçiye destek ödemesi başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN