• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ekonomide ‘güven’ rekoru

Ekonomide ‘güven’ rekoru
Giriş Tarihi: 8.12.2018

Algı operasyonlarını tek tek boşa çıkaran Türk ekonomisinin son zaferi, Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı oldu. 3 milyar 150 milyon liralık ihraca, 118 nitelikli yatırımcıdan 2.5 kat talep geldi

Ekonomiye yönelik kur saldırısı ve algı operasyonlarını tek tek püskürten Türkiye, Yeni Ekonomi Programı ile yatırımcının güvenini kazandığını dosta düşmana ispatladı. Bu güvenin en son göstergesi, Varlığa Dayalı Menkul Kıymet (VDMK) ihracı oldu.
4 bankanın konut kredilerinden oluşan 3 milyar 150 milyon liralık VDMK ihracına, 118 nitelikli yatırımcıdan 2.5 kat talep geldi.
Türk ekonomisi için dönüm noktası olan bu finans operasyonu, tüketiciye de olumlu yansıyacak.
Bankalara 150 milyar liralık finansmanın önü açılırken, faiz düşüşü hızlanacak.
Taze kaynak imkanına kavuşan bankalar KOBİ'lere, işletme sermayesi ihtiyacı olan firmalara ve tüketicilere uygun koşullu kredi verebilecek.

DÖNÜM NOKTASI

KALKINMA ve Yatırım Bankası'nın kurduğu Varlık Finansmanı Fonu, Ziraat, Halk, Vakıf ve Garanti bankalarının ipotek teminatlı konut kredisi ihracından oluşan menkul kıymet ihracı yatırımcıdan büyük ilgi gördü ve ekonomiye duyulan güveni teyit etti.
Konut kredileri sermaye piyasası ürünü olurken, Hazine ve Maliye Bakanlığı bunun sermaye piyasalarında dönüm noktası olduğunu açıkladı.

YENİ KREDİLER YOLDA

Türkiye'nin 3.15 milyar lira nominal değerli en büyük varlığa dayalı menkul kıymet (VDMK) ihracına toplam 2.43 kat talep geldi. İhraç edilen konut kredilerinde ağırlık İstanbul'dan oldu.
Türk sermaye piyasaları için birçok ilki temsil eden ihraca talep, ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden geldi. Bu ihraçla bankalar açtıkları kredi karşılığı aldıkları gayrimenkul ipoteklerini menkul kıymetleştirerek sermayelerini güçlendirme ve taze kaynak elde etme imkânına kavuştular. Bu sayede bankacılık sisteminin KOBİ'lere, işletme sermayesi ihtiyacı olan firmalara ve tüketicilere uygun koşullu yeni kredi vermelerinin de önü açılmış oldu. Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada Varlık Finansmanı Fonu tarafından nitelikli yatırımcılara yönelik olarak gerçekleştirilen ihraca 118 farklı yatırımcıdan toplam 2.43 kat talep geldiği belirtildi.
Açıklamada, yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmalarının devam ettirileceği ifade edildi. Aktif Yatırım Bankası, Garanti Yatırım, Halk Yatırım, Vakıf Yatırım ile Ziraat Yatırım tarafından sonuçlandırılan ihraca talep ağırlıklı olarak bankalar, emeklilik yatırım fonları, yatırım kuruluşları ve sigorta şirketlerinden geldi.

HESAPLARA AKTARILDI

Varlığa dayalı menkul kıymet ihracı için talep toplama önceki gün sona erdi. Ziraat Bankası, Halkbank, Vakıfbank ve Garanti Bankası toplam 3 milyar 150 milyon lira tutarındaki konut kredilerini ihraç etti. Açıklamada toplam 3.15 milyar TL nominal değerli, 5 yıl vadeli, 3 ayda bir sabit kupon ödemeli VDMK'ların tamamının 4-6 Aralık'ta talep toplanmasından sonra satılarak yatırımcıların hesaplarına aktarıldığı bildirildi.

BANKAYA ÖZEL TEMİNAT

İhraç öncesi potansiyel nitelikli yatırımcılara bir sunum yapılmıştı.
Toplam 629 bin 544 bireysel müşteriye verilen ipotek teminatlı krediler, ihraca konu oldu.
İlk etapta Ziraat Bankası 1 milyar, Halkbank 1 milyar, Vakıfbank 1 milyar, Garanti Bankası ise 150 milyon liralık ihraç gerçekleştirdi.

JSR EURASİA'DAN "AAA" NOTU

Hazine ve Maliye Bakanlığı'ndan yapılan açıklamada, ihraç edilen VDMK'ların, JCR Eurasia Rating tarafından "yüksek düzeyde yatırım yapılabilir" kategoride değerlendirildiği ve uzun vadeli ulusal notunun "AAA (Trk)" olarak belirlendiği ifade edildi. Açıklamada, "İhraç edilen ürünün yapısı, kamu-özel sektörün bu ihraçta göstermiş olduğu iş birliği ve bu büyüklükteki bir ihracın başarısı sermaye piyasalarında dönüm noktası olarak kabul edilebilecektir. Türk finans dünyasında yakalanmış olan bu motivasyonla yurt içinde ve yurt dışında hem nitelikli yatırımcıya satış hem de halka arzlarla sermaye piyasalarına derinlik kazandırma çalışmaları devam ettirilecektir" ifadeleri kullanıldı.

Ekonomide ‘güven’ rekoru haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN