• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Milli ve teknolojisi ileri projeleri destekleyeceğiz

Milli ve teknolojisi ileri projeleri destekleyeceğiz
Giriş Tarihi: 13.1.2019

Prof. Dr. Uzkurt, ’in 2 milyar 250 milyon liralık bütçesini teknoloji düzeyi yüksek girişimlere, sektörlere aktaracaklarını belirterek, “KOBİ’lerimizin kapasitelerini geliştirmek ve rekabetçi yapılarını güçlendirmek için katkılarımızı artırarak sürdüreceğiz” diye konuştu

ÖZEL RÖPORTAJ: GONCA ELİBOL

KOSGEB Başkanı Prof. Dr. Cevahir Uzkurt, KOSGEB'in 2019 yılı bütçesinin yaklaşık 2 milyar 250 milyon TL olduğunu, 2018 yılına oranla bütçelerinde yüzde 18-19 oranında bir artış gerçekleştiğini belirterek, "Bu bütçeyi, hedeflerimiz çerçevesinde teknoloji düzeyi yüksek girişimlere, alanlara, sektörlere ve paydaşlarımıza aktarmayı planlıyoruz. Diğer taraftan da faaliyette olan KOBİ'lerimizin hem kapasitelerini artırmak hem de onların rekabetçi yapısını güçlendirmek için desteğimizi artırarak sürdüreceğiz" dedi.

Prof. Uzkurt, 2019'da KOBİ İş Birliği Destek Programı'nı yürürlüğe alacaklarını ifade ederek, "Ayrıca KOBİ'lerin ihracata hazırlanması, ihracat yapanların ise hacmini artırması amacıyla Uluslararası Destek Programı'nı uygulamaya koyacağız. Bunun yanı sıra KOBİ Rehberliği ve Teknik Danışmanlık Sistemi'ni devreye alacağız" mesajı verdi.

2018 yılında KOBİ'lerin gelişimi için ne gibi desteklerde bulundunuz?
UZKURT: 2018 yılında KOSGEB olarak KOBİ'lerimize yaklaşık 1,9 milyar TL destek sağladık. Yeni girişimcilere, 581 milyon TL kaynak aktardık.

100 BİN KİŞİYE İSTİHDAM

Desteklerin genel dağılımı nedir?
UZKURT: Girişimcilik destekleri kapsamında 30 bin 88 KOBİ'ye 581 milyon TL destek sağladık. Tüm destekler içerisinde istihdam desteği olarak da 312 milyon TL ödeme yaptık. 2010 yılından bugüne kadar yaklaşık 100 bin kişinin istihdamına katkımız oldu. 2019 yılında mevcut programlarımız hız kesmeden devam edecek. Yeni yol haritamızı da uygulamaya başlayacağız.

TABANA YAYACAĞIZ

Bu yeni yol haritasından biraz bahseder misiniz?
UZKURT: Yeni yol haritamızın temel dinamiklerini 10 maddede özetleyebiliriz.
Bu yol haritasının birinci başlığında özellikle ithal ettiğimiz ürünlerin yerli üretiminin özendirilmesi ve teşvik edilmesi geliyor. Bu kapsamda cari açığa olumlu katkı yapacak ürünleri yerli üretmek isteyen firmalarımızın yatırımlarını 5 milyon TL' ye kadar destekliyoruz.
Özellikle teknolojik yatırım yapmak isteyen KOBİ'lerimizi daha fazla desteklemek istiyoruz. Bu sayede teknoloji üretimini KOBİ'ler vasıtasıyla tabana yaymayı hedefliyoruz. Ar-Ge'si bitmiş ürünleri üreten KOBİ'lerimize 5 milyon TL'ye kadar destek sağlıyoruz.

GELENEKSEL VE İLERİ

Geleneksel sektörlerde yeni girişimci destekleri devam edecek mi?
UZKURT: Tabii ki... Girişimcilik desteğimize, geleneksel girişimciler ve ileri girişimciler için olmak üzere iki farklı başlık altında devam edeceğiz. Teknoloji düzeyi yüksek projelere 360 bin, geleneksel girişimcilerimize 60 bin TL'ye kadar desteğe devam edeceğiz.

BAŞVURULARDA BÜROKRASİ AZALDI

Sayın Başkan, bahsetmiş olduğunuz bu destek programlarına vatandaşlarımız nasıl başvuru yapabilecekler?
UZKURT: KOSGEB destek programlarına ve KOSGEB'in verdiği tüm hizmetlere vatandaşlarımız evlerinden, iş yerlerinden diledikleri zaman e-Devlet üzerinden kolaylıkla müracaat edebilecekler. Ayrıca vatandaşlarımızdan istediğimiz 400 evrakın da e-Devlet üzerinden temin edilmesini sağlıyoruz. Böylelikle bürokrasinin azaltılması noktasında etkin hareket edeceğiz.

EGE DAHA FAZLA YARARLANACAK

Ege Bölgesi için kısa bir değerlendirme yapar mısınız?
UZKURT: 2018 yılında KOSGEB olarak Ege Bölgesi' ne 176 milyon TL destek sağladık. İzmir, Denizli ve Manisa, desteklerimizden en çok faydalanan illerimiz oldu. En büyük pay ise girişimcilik desteklerine ait. Ege Bölgesi için bu destek rakamını yeterli bulmuyoruz. Ege Bölgesi'nde faaliyet gösteren KOBİ'lerimizin, hedefleri çerçevesinde KOSGEB destek programlarından 2019 yılında daha fazla faydalanabilmeleri noktasında dikkatlerini çekmek isterim.

İŞTE 2019 PROGRAMI

- Cari açığa olumlu katkı yapacak ürünlerin yerlisini üretmek isteyen firmalara 5 milyon TL verilecek
- Ar-Ge'leri tamamlanmış proje kapsamında üretim yapacak KOBİ'ler 5 milyon TL alacak
- Teknoloji düzeyi yüksek imalat sektörü projelerine 360 bin TL aktarılacak

Milli ve teknolojisi ileri projeleri destekleyeceğiz haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN