• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’de devletten

İzmir’de tanzim satış devletten
Giriş Tarihi: 13.2.2019

İstanbul ve Ankara'da halkın yüzünü güldüren tanzim satışların İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından başlatılmaması tepki çekti.
İzmirlilerin çağrısı da Büyükşehir'i harekete geçirmeyince devlet gerekeni yapma kararı aldı. AK Parti İzmir İl Başkanı Aydın Şengül, İzmir'de tanzim satışların Tarım ve Orman Bakanlığı aracılığıyla başlayacağını açıkladı.

ÖVÜNMÜŞTÜ!

CHP'liler vatandaşın bütçesini rahatlatan uygulamayı karalamak için çalışırken CHP İzmir İl Başkanı Deniz Yücel de tanzim satışların 1970'lerde İzmir'de başlamasıyla övündü.
Ancak, CHP yönetimindeki İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin bugün neden tanzim satış yapmadığı konusunda ise hiçbir açıklama getirilmedi.
Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu ve CHP'nin Büyükşehir adayı Tunç Soyer de bu konuda sessizliğe büründü.

DEVLET GEREĞİNİ YAPAR

Vatandaşın ucuz sebze-meyve alabilmesi için Ankara ve İstanbul'da kurulan tanzim satış noktalarının İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından kurulmamasına tepki gösteren AK Parti İl Başkanı Aydın Şengül, "Yapmıyorlar.
Çünkü işlerine gelmiyor. Bakanlık olarak tanzim satış noktalarını kuracağız. Ürünlerin ucuzlaması CHP'nin umurunda değil. CHP, 'Fiyatlar ne kadar yüksek olursa o kadar lehimize' diyor. Ama devletimizin tanzim noktalarını kurması için Büyükşehir'e ihtiyacı yok. Bakanlığımız gerekeni yapacak" dedi.

İZMİRLİLER BEKLİYOR

Kerem Uçarsu (58 yaşında - Memur): Tanzim satışın her yerde olmasını isterim. Haberlerde de izliyoruz. Marketlerde her şey 10 liranın üzerinde. Tanzim satışlar marketlere göre fazlasıyla ucuz. O yüzden ben İzmir'de de açılmasından yanayım.

Zülfikar Uluçeşme (68 yaşında - Emekli): Maalesef pazar ve marketlerde konulan fiyatlar bizi zorluyor. İzmir'de de tanzim satışların başlamasını istiyoruz.

Ali Aksakal (65 yaşında - Emekli): Ben tanzim satışın tüm Türkiye'de başlamasından yanayım. Eğer adaletten yanaysak böyle olmalı diye düşünüyorum.

Gökçen Yılmaz (25 yaşında - Satış elemanı): Hayatımda ilk kez biberin kilosunu 18 lira olarak gördüm. Tabii ki de İzmir'de de tanzim satışın olmasını kesinlikle istiyorum.

Şerife Karataş (59 yaşında - İşçi): Tanzim satışın İzmir'de de olmasından yanayım.
Çünkü ucuzluğa ihtiyacımız var. Bu yüzden İzmir'e hatta tüm Türkiye'ye gelmesinden yanayım.

Mesude Alkanlı (35 yaşında - İşçi): Ankara ve İstanbul'da olduğu gibi İzmir'de de olmasından yanayım. Bu yüzden tanzim satışlarını destekliyorum.

İŞTE TEZGAHTA FİYATLAR

İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nden yapılan açıklamaya göre, tanzim satışların ilk gününde 34 ilçede 50 noktada en çok domates satılırken, en az ise sivri biber vatandaşlara satıldı. İlk günde 118 ton domates, 70 ton patates, 73 ton soğan, 16 ton ıspanak, 15 ton salatalık, 2,7 patlıcan, 2 ton çarliston biber ve bir ton sivri biber vatandaşa ulaştırıldı.
Domates 3, patlıcan 4.5, salatalık 4, çarliston biber 6, sivri biber 6, soğan 2, patates 2 ve ıspanak 4 liradan satılıyor. Elma ile portakalın fiyatları ise 2.5 lira.

Ankara'da ise satışın ilk gününde 130 ton ile domates en çok alınan sebze olurken; bunu 120 ton ile patates takip etti. Tezgahlarda satışa sunulan sebzelerin fiyatları: Soğan-patates 2, salatalık 4, biber 6, patlıcan 4.5, domates 3, kabak 3 lira.

İzmir’de tanzim satış devletten haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN