• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Yatırıma ‘kalkınma bankacılığı’ dopingi

Yatırıma ‘kalkınma bankacılığı’ dopingi
Giriş Tarihi: 13.2.2019

Türkiye’yi 2023 ve ötesine taşıyacak projelerin finansmanını sağlayacak için hükümet atağa kalktı. Piyasalar 40 yıllık uzun vadeli finansman modeliyle canlanacak. 40’a yakın bankaya faizsiz bankacılık hakkı verilecek

Hükümet, katılım bankacılığının payını büyütmek için önemli bir hamleye hazırlanıyor.
Kalkınma bankacılığı, Türkiye'yi 2023 ve ötesine taşıyacak projeler için ihtiyaç duyulan finansmanı sağlayacak kurumsal araç olarak ön plana çıkacak, piyasalar 40 yıllık uzun vadeli finansman modeliyle canlanacak.
Faizsiz bankacılık tabana yayılacak, katılım bankaları dışındaki 40'a yakın bankaya faizsiz bankacılık yapma hakkı verilmesi öngörülüyor. Katılım bankacılığı yeni dönemde küresel finans pazarından daha fazla pay alacak. Kalkınma ve yatırım bankalarının faizsiz finansman yöntemlerini kullanmalarına yönelik yasal altyapı çalışması tamamlanacak.

ULUSLARARASI MEVZUAT

Yeni iş modeli ve pencere sistemi konusunda düzenleme yapılacak. Faizsiz finans alanında yayımlanan uluslararası standartlar mevzuata alınacak.

BAKAN ALBAYRAK: PAY BÜYÜYECEK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak önceki gün Katılım Bankaları Birliği yönetimiyle bir araya gelmişti. Bakan Albayrak sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Bankacılık sektörünü istediğimiz seviyeye çıkarırken, katılım bankacılığının payını büyüteceğiz" sözlerini kamuoyuyla paylaşmıştı.

AK Parti tarafından hazırlanan kalkınma bankacılığına ilişkin raporda yatırımların finansmanında kalkınma bankaları aracılığıyla atılacak adımlara dikkat çekildi. Ucuz, uzun vadeli ve kolay erişilebilir kredi sağlayan kalkınma bankalarının sayısı artacak. Büyümeye katkı sunacak projeler için finans olanakları artacak. Yatırım teşviki ve proje bazında finansman sağlayan bir yapı oluşturulacak. Yatırımcı tabanı genişletilecek, yeni borçlanma araçları geliştirilecek.
Girişimcilerin finans ihtiyaçları karşılanacak.
Daha az maliyetli ve uzun vadeli yeni finansman yöntemleri devreye girecek. Altyapı projeleri ve katma değeri yüksek ürün üretecek yatırımlar Türkiye'yi cazip hale getirecek.

186 MİLYARLIK BÜYÜKLÜK

Katılım bankalarının aktif büyüklüğü 186 milyar lirayı aştı.
Aktiflerinin toplam bankacılık sektörü içindeki payı yüzde 5.1'e çıktı. Yeni Ekonomi Programı'nda da katılım bankacılığının yaygınlaştırılmasına dikkat çekilirken, bu yıl yapılacak düzenlemelerle katılım bankaları dışında kırka yakın bankaya da faizsiz bankacılık yapma hakkı verilmesi bekleniyor.

Yatırıma ‘kalkınma bankacılığı’ dopingi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN