• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

10 milyarlık hasat başlıyor

10 milyarlık hasat başlıyor
Giriş Tarihi: 19.2.2019

Hazine’ye ait arazilerinin yarı bedelle çiftçiye kiralanmasını sağlayan düzenlemeyle tarım kesimindeki 1 milyona yakın kişinin yüzü güldü. Kiralamalar ve 2B taşınmazlarına ilişkin barışla devletin kasasına 10 milyar lira gelir girecek.

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın yüz günlük icraat programı kapsamında açıkladığı "Hazine'ye ait tarım arazilerinin çiftçilere kiralanmasını" sağlayan düzenleme 1 milyona yakın çiftçi ailesinin yüzünü güldürdü. Hazine arazilerinin kiralanması ve 2B taşınmazlarına ilişkin barışla devletin kasasına 10 milyar liralık gelir girecek. Çevre ve Şehircilik Bakanı Murat Kurum, tarım arazilerinin kiralanması konusunda 180 bin başvuru geldiğini belirterek, yaklaşık 5 bin vatandaşın kiralama işlemini tamamladıklarını belirtti.

10 YIL SÜREYLE
Hazineye ait yaklaşık 3.4 milyar metrekare tarım arazisi çiftçilere ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden 10 yıla kadar kiralanıyor. Bu uygulamadan yaklaşık 220 bin çiftçinin yararlanması bekleniyor. Arazilerin daha etkin, verimli kullanmasını sağlayacak bu sistemle çiftçiler arazileri kiralayıp daha sonra da bedeliyle satın alabiliyor. Hazineye ait tarım arazilerinin kiralanması konusu Meclis gündemine taşındı. Bakan Kurum kiralamaya ilişkin düzenlemede başvuruda yüzde 82 oranında başarı elde edildiğini belirterek, "Yapılan başvuruları değerlendiriyoruz. Gerekli şartları taşıyan vatandaşların işlemleri tamamlandı. Milli Emlak Genel Tebliği kapsamında yapılan başvuru sayısı 180 bin oldu. Kiralama işlemleri devam ediyor. Bu kapsamda bugüne kadar 4 bin 449 adet kiralama yapıldı" dedi.

İSTEYEN SATIN ALABİLECEK
Hazineye ait tarım arazilerinde kira yüzde 25 peşin, kalanı da iki taksitle ödenebildiği gibi hasat dönemlerinde yılsonunda tek seferde de ödeme yapılabiliyor. On yıllık kira süresi sonunda çiftçiler ister süreyi uzatabilecek, isterlerse bu arazileri doğrudan satın alabilecek. Araziler belediye sınırları içindeyse Hazine arazilerinin rayiç bedelinin tamamı üzerinden doğrudan satılabilecek.

SADECE TARIMA İZİN VAR
Tarım arazileri imar planı değişikliği olmadıkça tarım tarım amaçlı kullanılmak zorunda. Kira bedelleri ecrimisil bedelinin yarısı üzerinden hesaplanıyor. Başvuru tarihi itibariyle arazilerin fiilen kullanımının devam etmesi ve ecrimisil borcunun da bulunmaması gerekiyor. Bu sistemde yaklaşık 220 bin çiftçinin yaşadığı anlaşmazlık, kiralama sözleşmesiyle ortadan kalkıyor.

Hazal ATEŞ

10 milyarlık hasat başlıyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA