• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Patates ithalatında amaç pahalılığı önlemek

Patates ithalatında amaç pahalılığı önlemek
Giriş Tarihi: 14.3.2019

Patateste hasadın en erken haziranda başlayacağını belirten ve , “ yıllık 4 buçuk milyon ton patates üreten bir ülke. Ekim yasağı asla söz konusu değil. Amacımız tüketicimizi pahalılıktan korumak” diye konuştu.

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, patates ithalatı kararının ardından ortaya atılan "ekimi yasaklandı" iddiasının gerçeği yansıtmadığını söyledi. Pakdemirli, "İthalat kararı, spekülatif şekilde özellikle seçim zamanında fiyatların artmaması amacıyla alınmış bir ön tedbirdir" dedi.

Çankırı'da "Tarım Sektörü Değerlendirme Toplantısı"na katılan Pakdemirli, İP Genel Başkanı Meral Akşener'in, "Türkiye'de patates ekiminin yasaklandığı" şeklindeki söylemini anımsatarak, "İnsanın saçını başını yolası geliyor. Böyle bir şey olabilir mi? Türkiye'de en kötü yılda 4,5 milyon ton patates üretiliyor. Karantina ile ilgili alınmış bir kararı, yasaklanmış gibi gösteriyorlar" diye konuştu.

ÜRETİMİN YÜZDE 5'İ DEĞİL
Bu yıl yağışlar bol olduğu için ekimlerin geciktiğini, tedbiren bir stok oluşturmak için Türkiye'nin patates tüketiminin yüzde 5'ini geçmeyecek şekilde 200 bin tonluk patates ithalatı için kota açıklandığını bildiren Pakdemirli, "O da üreticiye zarar vermeyecek bir şey. Çünkü hasat en erken haziranda başlıyor. Tüketicimiz pahalıya yemesin diye. Bizim görevimiz üreticiyi korumak ama aynı zamanda tüketiciyi de kollamak. İthalat kararı spekülatif şekilde seçim zamanında fiyatların artmasını önleüretiliyor. Karan- mek için ön tedbirdir" dedi.

​"YARGI KARŞISINDA BEDEL ÖDEYECEKLER"
"Patatesleri Bakanın danışmanı olduğu firma ithal edecek" şeklinde iftiraların hedefi haline geldiğini belirten Pakdemirli, "Bunu söyleyenler, yargı karşısında bedelini ödeyecek. Ben Türkiye'de 16 kişiye nasip olmuş bir görevin başındayım. Bakanlık görevimin haberini aldığım anda ücretli işlerimin hepsinden istifa ettim. Bakanlığın sorumluluğunun ne olduğunu bilecek kadar akıllı bir adamım" dedi.

"YÜZDE 75 HİBEYİ BABA OĞLUNA VERMİYOR"
Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, kaz yetiştiriciliğini desteklediklerine işaret ederek, "En az bin adet damızlık kaz ve en az 500 adet ticaret kazına sahip üreticiye, yeni kümes yapımı ve alet ekipman alımına yüzde 75 hibe veriyoruz. Bu yüzde 75 hibeyi baba oğluna vermiyor" dedi. Bakanlık olarak üreticinin derdiyle dertlendiklerini ifade eden Pakdemirli, "2002'de tarımsal desteklerin toplamı 1,9 milyarken 16,1'e gelmiş. Yani 8 misliden fazla desteklerimiz artmış. Bunun karşılığında bitkisel üretim 98 milyon tondan 115 milyon tona, büyükbaş adedimiz 10 milyondan 17 milyona, küçükbaş 32 milyondan 44 milyona ulaşmış" şeklinde konuştu.

7 KAZLA BAŞLAYIP İHRACATÇI OLDU
Aksaray'ın İncesu köyünde, 2014 yılında satın aldığı tavukların yanında verilen 7 kazı çoğaltarak işini geliştiren Halis Katman, geçen yıl Irak'a 100 bin dolarlık kaz ihracatı gerçekleştirdi. Katman, desteklerle kaz işinde daha da büyümeyi hedeflediğini söyledi.

Patates ithalatında amaç pahalılığı önlemek haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN