• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kıdeme çifte güvence

Kıdem tazminatı reformuyla ikili fon sistemi kurulması için tarafların görüşü alınacak. ’nun yaşama geçirilmesi planlanırken, yatırım alanlarını devlet belirleyecek

Kıdeme çifte güvence
Giriş Tarihi: 16.4.2019

HAZAL ATEŞ

Milyonlarca çalışanın merakla beklediği kıdem tazminatı reformu kapsamında ikili fon sistemi masaya yatırılıyor. Yeni kıdem sisteminde fonlu sisteme geçilirken tamamlayıcı emeklilikle entegre edilerek bir bütün oluşturulacak.
Kıdem Tazminatı Fonu'yla beraber daha önce de gündeme gelen Kıdem Garanti Fonu kurulması seçeneği de değerlendirilecek.
Bu fonların tamamen gelire endeksli olması öngörülürken, bir gün dahi çalışanın hakkı Fon'a yatırılacak.
Fonların yatırım alanlarını devlet belirleyecek. Bireysel hesaba işveren her ay prim yatıracak, devlet katkısı işvereni rahatlatacak

NAKDEN ÖDEME YAPILACAK

Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak'ın kıdem tazminatı açıklamasının ardından gözler taraflarla yapılacak toplantıya ve sistemin detaylarının nasıl şekilleneceğine çevrildi. Kıdem tazminatı işverenlerin takdirinde belirsiz bir alan olmaktan çıkıp çalışana nakden ödemenin yapılabildiği bir sisteme dönüşecek.
Fona ne kadar kesinti yapılacağı, sistemin kimleri kapsayacağı, birikmiş kıdemlerin durumu ve temel konularda tarafların uzlaşması esas alınacak. Sosyal güvenlik sistemini tamamlayıcı bir emeklilik sistemine entegrasyon sağlanacak.

FONDAN KARŞILANACAK

Toplam tasarrufların artmasıyla birlikte çalışanların emeklilik döneminde ek gelir elde etmesi sağlanacak.
Ekonomi yönetiminin daha önce hazırladığı kıdem paketinde Kıdem Tazminatı Fonu ile beraber Kıdem Garanti Fonu iki ayak üzerine oturtulmuştu.
Buna göre şirket iflas ettiğinde, battığında bu Garanti Fonu devreye girecek. Tek bir çalışan mağdur olmayacak, bir günlük de olsa kıdemi bu Fon'dan ödenecek. Fon ile çalışanlara gelir getiren bir yapı kurulacak. Yeni dönemde de ikili fon konusunda tarafların görüşü alınacak.

BES NASIL ENTEGRE EDİLECEK?

Kıdem tazminatı fonuna entegre edilecek olan Bireysel Emeklilik Sistemi (BES) çalışanın maaşından kesilen, işverenin katıldığı ve devlet destekli tamamlayıcı emekliliğe dönüşecek.
Maaşına göre emeklilik kesintisi yapılırken, asgari ücretlide bu düşük olacak. Bütün kesintiler çalışanın hesabında birikecek, devlet kontrolünde değerlendirilecek. Emeklilik şirketlerinin bu birikimleri yönetmesine olanak tanıyan bir sistem oluşturulacak.

TÜRKİYE'YE ÖZGÜ MODEL

Kıdem ve tamamlayıcı emeklilik hesabının tek hesap mı olacağı konusunda dünya örnekleri dikkate alınarak Türkiye'ye özgü bir model ortaya konulacak. Kıdem tazminatı brüt ücret üzerinden hesaplanmakla birlikte, bir yıl için ödenen tazminat tutarı 2019 yılı rakamlarıyla 6 bin 17 liralık tavanı aşamıyor.

Kıdeme çifte güvence haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA