• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ekonomisine ‘’ katkısı

Aydın ekonomisine ‘Nektarin’ katkısı
Giriş Tarihi: 6.6.2019

’dan getirttiği fidanları, Aydınlı girişimciyi birkaç yıl içinde ihracatçı konumuna yükseltti. Yılda 100 tonluk gerçekleştirdiklerini dile getiren , “Üretimimizi 500 dönüm alana yaymak istiyoruz” dedi

Aydınlı girişimci Ferhat Güçlü, İspanya'dan getirttiği nektarin fidanları Aydın bölgesinin iklim şartlarına uyum sağlayınca iki yıl önce ihracata başladı. Güçlü, yılda 100 ton nektarin ihracatıyla Aydın ekonomisine katkı sağladığını söyledi. Şeftali görünümüne sahip, ancak, tüyleri olmadığı için "tüysüz şeftali" olarak adlandırılan nektarin, Aydın'da üreticisinin yüzünü güldürüyor. Efeler ilçesine bağlı Umurlu mahallesinde 3 yıl önce kendine ait 20 dönüm arazide ortağı Umut Kahraman ile birlikte İspanya'dan getirttiği bin 500 fidandan oluşan nektarin bahçesi tesisi kuran girişimci Ferhat Güçlü, deneme amaçlı üretimine başladığı nektarinden iyi kazanç sağlayınca inşaat sektörünü bırakıp bu işe yöneldi.

DALINDA ALICI BULUYOR
Nektarin getirisi yüksek bir meyve çeşidi olduğu için tercih ettiğini dile getiren Güçlü, "200 bin liralık bir yatırımla nektarin bahçesini kurdum. Ağaçlar üç yaşına geldi. Bir firmayla anlaştık, ürünlerimiz bu firma aracılığıyla yurtdışına sunuluyor. Firma yetkilileri geçen yıl bana gelerek 150-200 gram büyüklüğünde meyve istediklerini söylediler. Ben de bütün bakım işlemlerimi bu ağırlıktaki meyveleri üretecek şekilde yaptım. 15 Haziran'da ürünü dalından toplayacağız. Toplanan ürünler, başta Rusya olmak üzere Ortadoğu ve Arap ülkelerine ihraç ediliyor" diye konuştu.

ŞEFTALİYE ALTERNATİF
NEKTARİNE talebin yoğun olduğunu ifade eden Güçlü, "Meyve üzerindeki tüy nedeniyle şeftaliye alerjisi olanların alternatifi olarak kabul edilen nektarinin geniş bir pazarı var. Geçen yılki 60 tonluk üretim bu yıl 100 tona çıkartacağız. Nektarin ihracatı ile ilimiz ekonomisine katkı sunuyorum. Yurtdışından yeni meyve çeşitleri getirterek yaklaşık 500 dönümlük alanda üretim yapmayı planlıyoruz" dedi.

KAZIM YÖRÜKCE

Aydın ekonomisine ‘Nektarin’ katkısı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN