• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mahalle bakkalından dev bir şirkete

18 yıl önce ’nın bölge distribütörlüğü ile kurulan Naturak A.Ş, bugün Ege’nin yükselen tedarikçi firması olma yolunda ilerliyor. Şirketin kurucusu ve yönetim kurulu başkanı , dünden bugüne hikayelerini ’a anlattı

Mahalle bakkalından dev bir şirkete
Giriş Tarihi: 10.6.2019

Kuruluş temellerini 2001'de Gıda Çarşısı'nda Öncü Salça'nın Ege Bölgesi distribütörlüğü ile atan Naturak A.Ş. bugün İzmir Pınarbaşı bölgesinde 2 bin metrekare açık, 2 bin metrekare kapalı olmak üzere toplam 4 bin metrekare alanda 35 kişilik ekibi ve güçlü dağıtım filosu ile Ege Bölgesi'nin yükselen tedarikçi firması olma yolunda emin adımlarla ilerliyor. Küçük bir bakkal dükkanından Ege Bölgesi'nin sayılı şirketleri arasına giren Naturak A.Ş'nin kurucusu Mustafa Özsaraç ve yönetim kurulu başkanı Hayri Özsaraç, şirketin dünden bugüne hikayesini Yeni Asır'a anlattı.

İŞİMİZİ ÇOK SEVİYORUZ
Babası Mustafa Özsaraç'ın açtığı yolda başarıyla ilerlediğini belirten Hayri Özsaraç, "Küçük yaşlarımdan bu yana şirkette çalışmaya ilgim vardı. Şu an 23 yaşındayım. Şirketimizde 18 yaşından beri aktif görevim var. Yaşıtlarım internet kafede zaman öldürürken ben babamın yanında çalışıyordum. Artık işe gelmediğim gün sıkılıyorum. İşimi çok seviyorum. Hedefim şirketimizi dünya çapında bir marka haline getirmek" dedi.

SABAH 07.00'DE BAŞLAR
Ev salçası ticareti yaparak piyasaya girdiklerini belirten Mustafa Özsaraç, "Mücadeleyi hiç bir zaman bırakmıyoruz. Sabah 7'de başlayıp, akşam 8'de işimizin başından evimize gidiyoruz. Biz ilk 2000 yılında Gaziantep'ten İzmir'e geldiğimizde Karşıyaka'da küçük bir bakkalımız vardı. 2000'de biz sadece salça satmaya başladık. Bunu biraz daha genişlettik. Ev salçasını kimse bilmiyordu. Daha sonra 2004 yılında Gıda Çarşı'sına geçtik. Ev salçasını ülke genelinde yaygınlaştırdık. 2013'e kadar belli bir seviyeye getirdik. Daha sonra yavaş yavaş yeni bayilikler almaya başladık. 2017 yılında şu anki depomuza geçtik. 40-50 çalışanımız var. Aydın, Manisa il ve ilçelerine hizmet veriyoruz. Son 15 yılda büyümeye başladık. Bugüne kadar yaptığımız ticarette hiçbir müşterimiz mağdur olmadı. Hiç kimse bizden rahatsız olamaz. Müşteri hatalı olsa bile sorunu biz çözüyoruz" diye konuştu.

'DOĞAL VE KATKISIZ ÜRÜN İÇİN'
TARIM Kredi Kooperatifleri ürünlerini de Ege Bölgesi'nde satan tek şirket olduklarına dikkat çeken Hayri Özsaraç, "Pilot bayi olarak bizi seçtiler. Çiftçiye tohum veriyor, köylüye diktiriyorlar. O tohumu kendileri satın alıyor ve çiftçiyi kimseye muhtaç etmiyor. Para ihtiyacı, mazot ihtiyacı varsa onu veriyorlar ve faturayı şişirmiyorlar. Mahsul zamanı ürününü topluyor ve 1 yıl boyunca üründe fiyat değişimi olmuyor. Doğal, katkısız ürünler yemek istiyoruz. Bizim de ürünlerimiz aynı şekilde öyle. Şarküteri, hem temizlik, hem market grubu ürünlerini satıyoruz. İnsanların en kaliteli ve en güzel ürünleri yemesi için. En ucuz malı değil de en kaliteli yiyecekleri yemeleri için çalıyoruz" dedi.

'HEDEF DÜNYA MARKASI OLMAK'
Babası Mustafa Özsaraç'ın prensipleri olan bir iş insanı olduğunu belirten Hayri Özsaraç, "Beni direkt masa başına geçirmedi. İlk olarak sevkiyat bölümünde işe başladım. Yıllar içinde basamakları tırmanarak yönetim kurulu başkanlığına geldim. Yaptığımız işin her aşamasında yer aldım. Çalışma hayatının yanı sıra eğitimime de devam ediyorum. Ege Üniversitesi'nde Grafik Tasarım Bölümü okuyorum. Buradaki eğitimimi tamamladıktan sonra yurt dışında dış ticaret okumayı düşünüyorum. Kendi ürünümüzü piyasaya sürmek istiyoruz. Çalışmalarımız devam ediyor. Ürünümüzü ihraç etmeyi planlıyoruz. Hedefim şirketimizi dünya çapında bir marka haline getirmek" ifadelerini kullandı.

FARK YARATANLAR - ŞENOL KANTÜRK

Mahalle bakkalından dev bir şirkete haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA