• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

15 bin liralık teşviki başladı

15 bin liralık hurda araç teşviki başladı
Giriş Tarihi: 13.6.2019

teşvikini 15 bin liraya çıkaran yasa Başkan Erdoğan’ın imzasının ardından yürürlüğe girdi

Milyonlarca araç sahibini ilgilendiren 15 bin liralık hurda araç teşviki yürürlüğe girdi. Düzenlemeyle 16 ve daha büyük yaştaki otomobilini hurdaya çıkaran yeni araç alırsa ÖTV'yi 15 bin lira daha az ödeyecek.
Yaşlı araç parkının beraberinde getirdiği sorunlar da bitecek. Böylece bakımonarım masrafı olmayacak, emisyon artışı önlenecek, trafik kazaları azalacak, akaryakıt maliyeti düşecek, 15 bin lira ucuza yeni araç alınacak, otomotiv sektörü canlanacak.

PİYASA CANLANACAK

Başkan Recep Tayyip Erdoğan'ın imzasıyla hurda indirimiyle beraber köprü cezaları affı yasalaştı. Geçen yıl 10 bin lira olarak uygulanan vergi teşviki ile hurdaya ayrılan otomobil sayısı 30 kat artarken, toplam araç sayısı 80 bine ulaştı. Bu tutarın yükselmesi otomotiv piyasasına da hareketlilik getirecek.
Eskimiş, hurda araçların bu yolla trafikten çekilmesi bir yandan emisyon kirliliğini aşağı çekecek, diğer yandan otomobil araç stokunu gençleştirecek.
Halen 16 ve daha büyük yaşta 4.3 milyonu otomobil ve arazi taşıtı olmak üzere uygulama kapsamında yaklaşık 5.7 milyon araç bulunuyor.
Bu teşvikten binek otomobil, otobüs, pikap, kamyon gibi araçlar yararlanacak.
İhraç edilecek veya hurdaya çıkartılacak aracın araç bütünlüğünün korunuyor olması, motor ve şanzıman gibi önemli aksamlarının bulunması gerekiyor.
Araçların yaşı, tescil işleminin yapıldığı yıl dikkate alınmadan, tescil belgesinde yazılı model yılında aracın bir yaşında olduğu kabul edilerek tespit ediliyor.

AYNI CİNS ARAÇ ŞARTI VAR

Yeni aracın, ihraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçla aynı cins olması gerekiyor. Aracın kamyonet cinsi bir araç olması halinde, düzenlemeden sadece kamyonet cinsi yeni bir aracın ilk iktisabında yararlanabiliyor.
Otomobil sınıfı yeni alınacak aracın motor silindir hacminin 1600 santimetreküp ve altında olması gerekecek. Yeni alınacak aynı cins aracın sadece elektrik motorlu olması durumunda, motor gücü sınırlaması olmaksızın düzenlemeden yararlanılabilecek.
İhraç edilen veya hurdaya çıkartılan araçta herhangi bir motor silindir hacmi sınırlaması aranmıyor. Düzenlemeden yararlanma hakkı, trafik sicilinde adlarına araç kayıtlı olan kişilere ait olup, başkasına devredilemiyor.

HEM VATANDAŞ HEM ÜLKE KAZANACAK

- Bakım-onarım masrafı bitiyor
- Emisyon artışı önlenecek
- Trafik kazaları azalacak
- Akaryakıt maliyeti düşecek
- 10 bin lira ucuza yeni araç alınacak
- Otomotiv sektörü canlanacak

KÖPRÜ CEZALARI SİLİNİYOR

Yasa kapsamında 15 Temmuz Şehitler Köprüsü'nden kaçak geçiş yapan araçlara kesilen cezalar da siliniyor. Bu düzenlemeden yaklaşık 275 bin araç yararlanacak.
Bunlara kesilen 310 milyon liralık ceza silinecek.

HAZAL ATEŞ

15 bin liralık hurda araç teşviki başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN