• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Kuş dışkısı olmadan fidanı ürettiler

Kuş dışkısı olmadan ardıç fidanı ürettiler
Giriş Tarihi: 9.7.2019

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, "Dünyada ilk kez ardıç tohumlarının çimlenmesini Türk ormancılar başardı. Bu işlemlerle 2011 yılından 2018 sonuna kadar 25 milyon ardıç üretimi yaptık" dedi. Bakanlıktan yapılan açıklamada, Orman Genel Müdürlüğü'nce ormancılıkta bir ilke imza atılarak suni yollardan ardıç fidanı üretildi.

UZUN AŞAMALAR

Tüm dünyada ardıç tohumlarının yalnızca ardıç kuşlarınca yenilerek dışkı yoluyla atıldığında çimlenebileceği biliniyor. Ancak OGM, Isparta Eğirdir'deki fidanlığında ardıç kuşları olmadan tohum üretmeyi başardı. Suni çimlendirme için her yıl Kasım ve Şubat ayları arasında orman köylülerinin topladığı olgunlaşmış ardıç kozalakları, fidanlıklarda kurutuluyor.
Ham tohumlar elde edildikten sonra tuzlu suyla boş ve dolu olanları belirleniyor.
Dolu tohumlar, küllü suda 3 gün bekletilirken, her gün suyu değiştirilip eleklerde yıkanarak güneşte kurutuluyor.
Daha sonra limon tuzu ve su karışımında bir gün bekletilen tohumlar yüzdürme havuzunda tekrar yıkanıyor.
Çimlenme engeli giderilen tohumlar, daha sonra soğuk hava deposunda 4 derecede 45-50 gün katlamaya alınıyor ve Eylül'ün ilk haftası toprakla buluşturuluyor.
Açıklamada görüşlerine yer verilen Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, dünyada ilk kez bu zor sürecin ardından ardıç tohumlarının çimlenmesini Türk ormancılarının başardığını aktararak, "Bu işlemlerle 2011 yılından 2018 yılı sonuna kadar 25 milyon ardıç fidanı üretimi gerçekleştirdik. Ayrıca yine aynı dönemde yaklaşık 30 ton ardıç tohumu ürettik.
Üretilen fidanlar ise Anadolu'muzun topraklarında yeniden yeşeriyor" değerlendirmesinde bulundu.

Kuş dışkısı olmadan ardıç fidanı ürettiler haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN