• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Drone pilotluğu geleceğin mesleği
Giriş Tarihi: 22.7.2019

TÜRKİYE'DE son dönemde düğün, konser, miting ve benzeri etkinliklerde havadan görüntü elde etme modası sayesinde İnsansız Hava Aracı (İHA) yani drone pilotluğu son dönemin havalı mesleklerinden biri oldu. Ülkemizde Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne (SHGM) kayıtlı 3 milyon İHA'nın sadece yüzde 20'sinin iş amaçlı kullanıldığına dikkat çeken İHA pilotu ve SHGM'den yetkili eğitim firmasının sahibi Vedat Güneş, "Hayatımızın bir parçası haline gelen İnsansız Hava Araçları kendi iş kollarını da doğurdu. Artık drone pilotluğu diye bir meslek var ve yıldızı her geçen gün parlıyor. Ülkemizde drone belgelerine sahip yaklaşık 30 bin civarı insan var. Geleceğin en trend mesleği İHA pilotluğu" dedi.

İzmir'de İHA pilotluk eğitimi veren iki firmadan biri olan, SHGM'nin yetkili eğitim kuruluşu Maiden Flight Tech firmasının sahibi Güneş, adli sicil kaydı bulunmayan TC vatandaşı ve 16 yaşından gün almış herkesin İHA pilotluğu eğitimine katılabileceğini anlattı.

Güneş, "Drone belgelerine sahip yaklaşık 30 bin civarında insan var. Yani 570 bin drone kullanıcısı yok. Bunlar 500 gram ve üzeri özel amaçlı kullanılan dronelar. Kullanıcıların Sivil Havacılık Genel Müdürlüğü'ne dronelarını kayıt ettirmesi ve İHA'larını kullanmaları için uçuş izni alması gerekiyor. Ayrıca İHA ehliyetine sahip olması gerekiyor" diye konuştu. Güneş, hobi ile başlayan bu uğraşta sertifikasını alıp ticari drone pilotu olanların ayda binlerce lira para kazanabildiğine de dikkat çekti.

METİN BURMALI (HABER MERKEZİ)

Drone pilotluğu geleceğin mesleği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN