• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Mermer ihracatçısıydı, çiftliği kurdu

Mermer ihracatçısıydı, salyangoz çiftliği kurdu
Giriş Tarihi: 22.7.2019
İZMİR'DE 20 yıldır mermer blokları arasında çalışan ve ihracat yapan Gamze Atay, iki yıl önce kuluçkahanesi olan ilk salyangoz çiftliğini kurdu. Atay, Polonya'dan safkan anaç ithal ederek ürettiği salyangozları iç ve dış piyasaya satıyor. Yakın zamanda kuluçkahanenin kapasitesini arttırarak yüksek miktarda salyangoz yumurtası üretmeye hazırlanan Atay, salyangozların sıvısından yaptığı krem ve serumu da dünyaya pazarlıyor. Kara salyangozunun 40 yılı aşkın süredir Türkiye'de doğadan toplandığını ve pişirilerek ihraç edildiğini söyleyen Gamze Atay, "Hiç kimse çiftliğini kurup bir kuluçkahanede yumurta çıkartmamış. Biz hem kozmetikte kullanabileceğimiz hem de canlı olarak ihraç edebileceğimiz bir salyangoz türü seçtik. Şu anda çiftlikteki yaşam bahçelerinde 20 tonun üzerine ürünümüz var" dedi. Yaklaşık 1 yıl içinde yeni tesisin tam kapasite çalışmaya başlayacağını belirten Atay, şunları söyledi: "Yıllardır Türk mermerlerini ihraç ederek ülkemize önemli döviz girdisi sağlıyoruz. Hedefimiz bunu kozmetik ve su ürünleri sektöründe de başarmak. Üretimimiz artıkça iş gücü ihtiyacımıza paralel olarak özellikle kadın istihdamını artıracağız. Şu an ABD ve Ortadoğu ile görüşmelerimiz sürüyor. 2020 yılında uluslararası kozmetik fuarlarında da yerimizi alacağız."

Mermer ihracatçısıydı, salyangoz çiftliği kurdu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN