• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

’nin peştemali üniversiteli Korhan’dan

ABD’nin peştemali üniversiteli Korhan’dan
Giriş Tarihi: 1.9.2019

Yönetim Bilişim Sistemleri 3. Sınıf öğrencisi , ailesine destek için 4 yıl önce uluslararası bir internet sitesinde sanal mağaza açtı. Korhan bugün ’ye yılda 75 bin dolarlık peştemal satıyor

Denizli merkez ve Tavas ilçesine bağlı Kızılcabölük Mahallesi'nde kara tezgahlarda dokunan peştemalların satışını internet üzerinden yapmaya başlayan Üniversite öğrencisi Korhan Kocatürkmen (21), ABD'de internet üzerinden satış yapan bir firmanın yetkilisiyle sanal alemde tanıştı. İlk etapta ABD'ye 200 adet peştemal gönderen Kocatürkmen, ürünler çok sevilince ihracata başladı. Geçen yıl ABD'ye 75 bin dolar değerinde 15 bin adet peştemal ihraç eden Kocatürkmen, bu yıl 100 bin dolarlık ihracat yapmayı hedefliyor.

ÇOK İLGİ GÖRÜYOR

Ailesinin işçi kıyafetleri dikimi yapan bir firmanın sahibi olduğunu, anne ve babasına destek olmak için 2015 yılında uluslararası bir alış veriş sitesinde sanal mağaza açtığını belirten Kocatürkmen, "Son yılların en ilgi gören tekstil ürünü peştemalın havlu ve bornozun yerini alacağını yıllar önce gördük. Bende sanal mağazamda internet üzerinden peştemal satmayı tercih ettim. Kendime göre sanal katalog oluşturdum. Ürünlerin resmini sanal mağazama yükledim. ABD' den bir müşterimizin ürünler ilgisini çekmiş. 2016 yılında 200 adetlik ilk deneme peştemal ürünlerini ABD'ye ihraç ettim. Bizden alım yapan firma peştemalları internet üzerindeki kendi mağazasından satışa sundu. Ürünler çok beğenilince siparişlerin devamı geldi" ifadelerini kullandı.

6 HAFTADA TESLİM

ABD'den gelen peştamal siparişlerini ortalama 6 hafta, en geç 2 ay içinde hazırlayıp uçak kargo ile alıcıya ulaştırdıklarını belirten Kocatürkmen, "Peştemalda ürün çeşitliliğini biz belirliyoruz. Müşteriden gelen renk ve desen taleplerine göre de üretim yaptırıyoruz. 100'e 180 ebadındaki standart peştemal ebadımızı müşterinin talebine göre değiştirebiliyoruz. ABD' den sipariş gelir gelmez dokuma ustalarıyla görüşüp üretimi başlatıyoruz. Ürünün hazırlanması, dokunması, paketlenmesi ihracata hazır hale getirilmesiyle ilgili yaklaşık 100 kişinin istihdamına da katkı sağlıyoruz. Siparişi altı hafta veya en geç iki ayda hazırlayıp ihracatını yapıyoruz. Geçen yıl 15 bin adet peştemal ihracatını yaptık. İlimizin ekonomisine 75 bin dolarlık katkı sağladık. Bu yıl yılsonu gelmeden 55 bin dolarlık peştemal ihracatı yapmayı başardık. Yılsonuna kadar hedefimiz 100 bin dolarlık ihracat yapmak" diye konuştu.

SIRADA PLAJ ELBİSESİ VE ÇANTA VAR

Yeni ürün ve yeni renklerle ilgili çalışmalar yapmaya başladıklarını anlatan Korhan Kocatürkmen, "İlk etapta yine ihracata yönelik plaj elbisesi ve çanta üretimine girmek istiyoruz. ABD'de peştemallar, sahillerde, banyo, duş ve masaj salonlarında yoğun olarak kullanılıyor. Yeni ürünlerimiz de bununla ilgili olacak. Müşterimizden gelen taleplere göre yeni sezona yeni bir katalogla farklı ürünlerle girmek istiyoruz. 21 yaşımda zoru başardım. Yabancı dilimi de geliştirip, sanal alemden tüm dünyaya ihracat yapmaya devam edeceğim" dedi.

HASAN DURNA

ABD’nin peştemali üniversiteli Korhan’dan haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN