• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

En kapsamlı yerli tohum seferberliği

’nin tanıtım toplantısına katılan ve Pakdemirli, “Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattık. Üreticiyi koruyor ve tüketiciyi kolluyoruz” diye konuştu.

En kapsamlı yerli tohum seferberliği

14.2.2020

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Atadan Toruna Tohum Seferberliği'nin tanıtım toplantısına katıldı. Çırağan Sarayı'ndaki toplantıda konuşan Bakan Pakdemirli, "Tarım en az savunma sanayi kadar önemli ve stratejik bir alan. Bu kapsamda tarımın başladığı yer olan tohuma çok önem verilmesi gerekiyor" dedi.

TÜRKİYE İHRACATÇI
Tohum üretimiyle ilgili bazı şeylerin yanlış bilindiğini söyleyen Pakdemirli, "Türkiye, tohumda ithalatçı değil ihracatçı. Tohumunu kendisi üretiyor ve tohum ticaretinde dünyada ilk 10'da. Tarlada kullanılan tohumun yüzde 96'sı yerli, 86 ülkeye tohum ihracatı gerçekleştiriyoruz. Türkiye'nin 2019 itibarıyla yerli tohum üretimi 1 milyon 130 bin tona geldi. 2023 hedefimiz 2 milyar dolar" açıklamasını yaptı.

4 AYAKTAN OLUŞUYOR
Cumhuriyet tarihinin en kapsamlı yerli tohum seferberliğini başlattıklarını anlatan Pakdemirli, "Seferberlik 4 ayaktan oluşuyor. Eğitim, test ve sertifikasyon, analiz, fidan ihtisas eğitimi. Türkiye bundan sonra daha iddialı olacak" dedi. Pakdemirli, Fidan İhtisas Merkezi kurulması ve hayat boyu eğitim merkezi haline getirilmesinin çok önemli olduğunu, ayrıca Malatya'da fidan merkezi oluşturacaklarını da söyledi.

En kapsamlı yerli tohum seferberliği haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.