• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

İhracatçılara yeni can suyu

Pekcan, dünyayı ve ’yi etkisi altına alan Kovid-19 salgınının ihracatçılara olan olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla Türk Eximbank’ın ‘’ni devreye aldıklarını bildirdi.

İhracatçılara yeni can suyu
Giriş Tarihi: 23.5.2020

Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, Türk Eximbank'ın salgınla mücadele döneminde ihracatçılara, uygulanmasına yeni başlanan Merkez Bankası kaynaklı Türk lirası reeskont kredisinden Kredi Garanti Fonu teminatıyla kullandırılan reeskont kredisine, kredi geri ödemelerinde süre uzatımından kredi vadelerinin uzatımına dek birçok finansman kolaylığı sağladığını anımsattı.

KOLAYLIK SAĞLAYACAK
Bu desteklere ek olarak yeni bir finansman destek paketini ihracatçıların hizmetine sunduklarını belirten Bakan Pekcan, "Kovid-19 salgınının ihracatçılarımıza yönelik olumsuz etkilerini azaltmak amacıyla yeni 'Stok Finansman Destek Paketi'ni devreye alıyoruz. Türk Eximbank'ın stok finansmanına yönelik söz konusu kredisi mevcut koşullarda sipariş iptalleri ve talep düşüşü nedeniyle ürünlerini planladığı gibi satamayıp stokları artan ihracatçılarımıza kolaylık sağlayacak" ifadelerini kullandı.

TÜRK LİRASI OLARAK
Bakan Ruhsar Pekcan, bu kapsamda KGF tarafından Türk Eximbank'a tanınan Hazine destekli kefalet limitinin toplam 10 milyar lira olduğuna işaret ederek, kredinin detaylarına ilişkin şunları kaydetti: "KGF teminatıyla TCMB kaynağından Türk lirası olarak kullandırılacak kredinin faizi yıllık yüzde 7.25, KGF komisyonu ise binde 5 düzeyinde olacak. Söz konusu kredi, MB kaynaklarından, azami 1 yıl vade-li ve Türk lirası olarak kullandırılacak. Kredi limiti, KOBİ'ler için 25 milyon lira, KOBİ dışı firmalar için 50 mil-yon lira olacak. Kredi, 1 Ocak-31 Mart 2020 tarihlerindeki stok alım belgele-rinin ibrazı halinde kullandırılacak."

İhracatçılara yeni can suyu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA