• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

ESİAD’ın büyüme beklentisi yüzde 4

ESİAD üyeleri, 2021’de yüzde 4 büyüme beklediklerini belirtirken Yönetim Kurulu Başkanı Sivri “Enflasyonla mücadele, üretim ve ihracat artışı en önemli hedefler olmalı” dedi.

ESİAD’ın büyüme beklentisi yüzde 4

13.1.2021

ESİAD çevrimiçi toplantısında Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik Gözlem Grubu Başkanı Muhittin Bilget'in yaptığı "2021 Türkiye Ekonomisi: Beklentiler ve Öngörüler" başlıklı sunumundan sonra 2021 ESİAD beklentileri anketinin sonuçları değerlendirildi. Anket sonuçlarına göre 2021 Türkiye GSMH büyüme oranı beklentisi yüzde 4, 2021 Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) enflasyon beklentisi yıllık yüzde 13.5, Üretici Fiyat Endeksi (ÜFE) enflasyon beklentisi 14.8, 2021 için işsizlik oranı beklentisi ise yüzde 16 olarak açıklandı. En büyük risk olarak salgın görüldü.

SÜRECİN BAŞINDAYIZ
Açılışta konuşan ESİAD Yönetim Kurulu Başkanı Fadıl Sivri, pandeminin birçok dengeyi değiştirdiğini belirterek, "Üretilen mal ve hizmetlerin doğaya daha duyarlı olması için yeşil ekonominin ve giderek daha da artan dijitalleşmenin, dijital para sistemlerinin getireceği yeni trendlere uyumu gerektiren bir sürecin başlangıcındayız." dedi. Sivri, "Ekonomimizin istikrara kavuşması, doğrudan yabancı yatırımlar ile kaynak girişine imkan verecek güven ortamının ve tüm alanlarda öngörülebilirliğin sağlanmasına bağlıdır. Önümüzdeki dönemde enflasyonla mücadele ve kısıtlı kaynakların üretim ile ihracatın arttırılmasına yönlendirilmesi en önemli hedef olmalıdır" diye konuştu. Sivri Türkiye'nin dış politikada işbirliklerini ve alternatiflerini artırması gerektiğini ifade etti.

TOPARLANMA BASLADI
ESİAD Yönetim Kurulu Üyesi ve Ekonomik Gözlem Grubu Başkanı Muhittin Bilget, "Türkiye'nin 2020 yılını pandemiye rağmen yüzde 0-1 aralığında olsa da en azından pozitif büyümeyle ve 730-740 milyar dolar civarında bir gayrisafi milli hasıla ile kapatmasının beklendiğini, kişi başına milli gelirin de 8.800- 9.000 dolar olarak gerçekleşebileceğini" ifade etti. Bilget, "Ekonomi toparlanmaya başladı. 2021 yılına ihtiyatlı bir iyimserlik içinde giriyoruz" diye konuştu.

ESİAD’ın büyüme beklentisi yüzde 4 haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.