• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Sahibinden kiralık imparatorluk salonu

Sahibinden kiralık imparatorluk salonu

4.5.2021

İzmir Konak'ta önceki yıllarda Kaplan Mustafa Paşa Vakfı Çarşısı olarak kullanılan alanın yıkılması sonrasında ortaya çıkan antik Roma dönemine ait liman hamamı ve imparatorluk salonu İzmir Vakıflar Bölge Müdürlüğü tarafından 35 yıllığına kiralanacak. Vakıflar, 5 yıldır korumasız kalan alanı restorasyon veya onarım karşılığında kiralama kararı aldı.

Mülkiyeti Kaplan Mustafa Paşa Vakfına ait olan 3 bin 574 metrekarelik alan Ahmetağa Mahallesi sınırları içerisinde bulunuyor. Geçmişte 'SİT niteliği değiştirildi' tartışmaları ile gündeme gelen tarihi alan 14 milyon 966 bin TL karşılığında vitrine konuldu. Geçmişte Kaplan Mustafa Paşa Vakfı Çarşısı olarak hizmet gören ve 2016 yılında 'riskli bina' olduğu iddiası ile yıkılıp yeniden yapımı planlanan taşınmaz, Vakıflar tarafından ihaleye çıkarılmıştı. Bina, ihaleyi kazanan firma tarafından yıkılırken, temelinden Roma dönemine ait tarihi eserler çıkmıştı. Yapılaşmaya kapatılan bölge SİT alanı olarak ilan edilmişti.

Sahibinden kiralık imparatorluk salonu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.