• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Çeşme, termal kür merkezi bekliyor

Destination İzmir Başkanı ve ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Tercan, “Ilıca’da termal kür merkezi son anda engellendi. Çeşme Belediyesi yoğunluk yaşanmayan bir alanda projeyi ilçeye kazandırmalı” diye konuştu

Çeşme, termal kür merkezi bekliyor

22.9.2021

Çeşme'de Büyükşehir Belediyesi şirketi ÇEŞ- TAŞ'ın (TETUSA) Alaçatı'daki aqua park teçhizatını söküp başka yerlere taşıması, yıllardır bir türlü başlanamayan termal kür merkezi projesiyle ilgili tartışmaları yeniden alevlendirdi.

PROJE ONAYLANMIŞTI
Yeni Asır'a konuşan, Destination İzmir Başkanı ve ETİK Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Tercan, "Yıllar önce kurulan TETUSA şirketi, Ilıca'da belediyeye ait arazide termal kür merkezi yapacaktı. Ancak eski Başkan Faik Tütüncüoğlu, buradaki projeyi son anda değiştirdi. Oraya şimdi beton binalar yığıldı. Termal kür merkezi yapılması gereken belediye arazisi üzerine beton dökülerek adeta katledildi. Ilıca kan ağlıyor. Çeşme'de termalin adı var kendi yok" dedi. 2005, 2006, ve 2007 yıllarında Çeşmeli turizmciler olarak Ilıca'ya termal kür merkezi yapılması fikrini ortaya attıklarını hatırlatan Tercan, "Bu termal kür merkezi herkesin yararlanabileceği bir tesis olacaktı. Çeşme'nin her yanındaki irili ufaklı otellerde konaklayan turistler kür merkezinden faydalandıktan sonra otellerine dönecekti. Dolayısıyla Çeşme'nin bütün kılcal damarları harekete geçecekti. Hayalimizdeki termal tesis uluslararası standartlarda hijyen ve bakım merkezine sahip olacaktı" diye konuştu. TETUSA isimli şirketin de bu hedef doğrultusunda kurulduğunu belirten Tercan, şu görüşleri dile getirdi: "O günlerde Çeşmeli otelciler, turizmciler ve esnaflar olarak gönül birliği yapmıştık. Hepimiz bu projenin heyecanını yaşıyorduk. Kaymakamlık ve belediye dahil herkes bu projeye odaklanmıştı. Herşey çok güzel gidiyordu. Çeşme İmar Müdürlüğü yetkilileri ile birlikte TETUSA olarak imara aykırı olmayan ve Ilıca'da belediyeye ait çeşitli firmalara kiraya verilmiş 60 dönümlük alanda termal kür merkezi projesinin çizimine başlanmış, plan mecliste onaylanmıştı. Ama yapılamadı."Bülent Tercan, Çeşme Belediyesi'nin termal kür merkezini hayata geçirmesi gerektiğini söyledi.

BELEDİYE YANLIŞTAN DÖNMELİ
Projenin onaylandığı tarihte kendisinin de belediye meclis üyesi olduğunu söyleyen Tercan, "Hatta o zaman şu anki Çeşme Belediye Başkanı Ekrem Oran da CHP meclis üyesiydi. Plan onaylanınca çok sevindik. Ama sonra ne olduysa CHP zihniyeti taşıyan dönemin belediye başkanı Faik Tütüncüoğlu ve meclis üyesi arkadaşları, belediyeye ait 60 dönümlük alana kazandırılacak kür merkezi projesinden kimseye sormadan vazgeçtiler. Daha sonra çok sayıda firmaya bu alanı kiraladılar" ifadelerini kullandı. O bölgenin bir kısmına termal tesis yapacağını açıklayan belediyenin yanlış bir tutum sergilediğini belirten Tercan sözlerini şöyle sürdürdü:

"Termal kür merkezleri doğa içine yapılır ve çevresi sessiz sakin huzurlu olmalıdır. Ilıca'da söz konusu arazinin dibine otobüs garajı yapıldı. İtfaiye birimleri ve birçok market var. Günlük insan hareketliliği ve mal getirip götüren kamyonların ve diğer araçların trafiği var. Yani böyle bir yerde termal kür merkezi olmaz. Çeşme Belediyesi'nin yapması gereken şudur: Bu yanlıştan dönülmeli ve yıllar önce üzerinde herkesin mutabık kaldığı projeye uygun bir alana termal kür merkezi inşa edilmelidir."

TOLGA TEKİN

Çeşme, termal kür merkezi bekliyor haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.