• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ünlü ekonomist Brooks, TL'ye yönelik manipülasyonu gözler önüne serdi

ULUSLARARASI Finans Enstitüsü Başekonomisti Robin Brooks, "Kurda manipülatif hareketler var. Türk Lirası değerinin yüzde 30 altında" dedi

Ünlü ekonomist Brooks, TL’ye yönelik manipülasyonu gözler önüne serdi

25.11.2021

Son günlerde kurlarda dalgalı bir seyir yaşanırken, Uluslararası Finans Enstitüsü (IIF) Başekonomisti Robin Brooks sosyal medyadan yaptığı paylaşımda TL'ye karşı yapılan manipülasyonu gözler önüne serdi. Döviz kurundaki yükselişe ilişkin değerlendirmelerde bulunan Başekonomist Robin Brooks, Türk Lirası'nın, değerinin yüzde 30 altında olduğunu belirterek manipülatif hareketlerin söz konusu olduğunu savundu.

REKORLARA RAĞMEN
Grafikler eşliğinde paylaşımda bulunan Brooks, mevcut koşullarda TL'nin, dolar karşısında 9 lira 50 kuruş civarında olması gerektiğini söyledi. Türkiye'nin ihracatı rekor üstüne rekor kırarken, dolarda son dönemdeki spekülatif artışlar dikkat çekiyor. Türk Lirası, dolar karşısında önceki gün 13,50'yi görürken, Başekonomist Brooks, sosyal medya hesabından Türkiye'deki döviz kurunda yaşanan artışı değerlendirdi. Bir dizi grafikli paylaşımda bulunan Brooks, manipülatif bir durumun söz konusu olduğu imasında bulunarak mevcut şartlarda TL'nin yüzde 30 daha değerli olması gerektiğini söyledi. Brooks, TL'nin dolar karşısındaki adil değerinin 9 lira 50 kuruş civarında olduğunu belirtti.

OLUMSUZ HABERLERIN OLMAMASI YETERLIDIR
COMMERZBANK FX Araştırma Bölüm Başkanı Ulrich Leuchtmann, Türkiye'nin modern bir altyapı, iyi eğitimli bir iş gücü, önemli pazarlara yakın bir konum gibi yabancı sermayenin çekici bir destinasyonu olmak için bütün koşulları karşıladığını söyledi. Leuchtmann "TL'yi istikrara kavuşturmak için muhteşem iyi haberlere gerek yok. Olumsuz haberlerin olmaması yeterli" şeklinde konuştu.

2018'DE DE BENZERI YASANDI
ABD'NİN eski Başkanı Trump'ın Türkiye ekonomisine yönelik tehdidini ve Rahip Brunson olayından sonra yaşananlara da dikkat çeken ekonomist, 2018'de de 5 lira 50 kuruş olması gereken doların 7,20'yi gördüğünü hatırlattı.

SERT DALGALANMA OLDU
DÜN yüzde 9'un üzerinde sert düşüşle 11,6 seviyelerine kadar inen dolar/TL, tekrar 12 seviyesinin üzerine çıktı. Euro yüzde 6, gram altın ise yüzde 6,38 değer kaybetti.

Ünlü ekonomist Brooks, TL'ye yönelik manipülasyonu gözler önüne serdi haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.