• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Konut üreticisi 2018’den umutlu

Konut üreticisi 2018’den umutlu

18.04.2018, 23:41

Geçen yılı, 1 milyon 409 bin 314 konut satışıyla kapatan gayrimenkul sektörünün temsilcileri, bu yıl da benzer rakamların yakalanacağını öngörüyor

Geçen yıl yüzde 5.1 artışla 1 milyon 409 bin 314 konut satarak rekor kıran gayrimenkul sektörünün temsilcileri, bu yıl yatay bir seyir izleyecek olan sektörün buna rağmen 2017'deki rakamları yakalanacağını tahmin ediyor. DKY İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Dumankaya, konut satışlarında bu yıl yatay seyir beklediklerini belirterek, 1 milyon 400 bin hedefi aşıldığında sektörün çok başarılı bir yıl geçirmiş olacağını söyledi.

TEŞVİK BEKLENİYOR

Dünya konjonktürü, dolardaki artış, faizlerdeki yükselişler düşünüldüğünde ipotekli satışlarda biraz gerileme yaşanabileceğini anlatan Dumankaya, "Sektörde ciddi bir teşvik beklentisi var. Maliye Bakanlığı'nın tapu harçları ve KDV iadeleriyle ilgili teşviklerinin 2019'dan itibaren devreye gireceği noktasında bir bilgi var. Alıma dönük bütün teşvikler önümüzdeki dönemi çok daha iyi kılacaktır" dedi.

İHTİYAÇ ARTACAK

NEF İcra Kurulu Başkanı Erden Timur, konut satışlarının yılın ilk çeyreğinde geçen yılla benzer seyir izlediğini belirterek "Son iki yıldır maliyet artışları yansıtılamadı.
Belki bu senenin ikinci yarısında bu artışlar yansıyınca bir miktar yavaşlama olabilir. Enflasyon bu şekilde giderse konut fiyatları artacağı için dengelenme olacak diyebiliriz" diye konuştu. Akkök Holding İcra Kurulu Başkanı Ahmet Cemal Dördüncü ise Türkiye'nin ilerleyen dönemler için çok ciddi bir konut ihtiyacının olduğunu dile getirdi.
Gayrimenkul sektöründe balon olmadığını vurgulayan Dördüncü,"Nüfusun artması, aile yapısının daha küçük ailelere dönüşmesi gibi sebeplerle şu anda en az 800 bin ile 1 milyon arasında konut açığı olacak. Dolayısıyla sektörün geleceği çok açık" ifadelerini kullandı. Gül Yapı İnşaat Yönetim Kurulu Başkanı Ali Gül,kredi faizlerinin yüksekliğinden kaynaklanan durgunluğun yaz dönemlerinde aşılacağını vurguladı. Gül "Hükümetin, devletin inşaat sektörüne katkıları her zaman etkisini göstermiştir. Devletin teşvik vereceğini ve sektöre yardım edeceğini düşünüyoruz" açıklamasında bulundu.

Konut üreticisi 2018’den umutlu haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

BİZE ULAŞIN