• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Ticarette ‘e-teminat’ dönemi başladı

Ticarette ‘e-teminat’ dönemi başladı
Giriş Tarihi: 7.6.2019

Hükümet, yerli ve küresel yatırımcının elini rahatlatan, iş yapma kolaylığı sağlayan, cazip bir yatırım ortamı sağlayan reform adımlarını sürdürürken, ticarette "e-teminat" dönemi başladı. Küçük işletmelere hammadde teminatlı kredi imkânı sağlanırken, ihracatçıların daha hızlı hizmet alabilmesi için başlatılan e-teminat mektubuyla maliyetler düşecek, sahteciliğin önüne geçilecek. İşletmeler rekabette güçlü hale gelecek.
İhracat taahhütlerinin elektronik ortamda yapılmasına yönelik e-taahhüt kapatma sistemi de devreye girecek.

3 BANKA DEVREDE

E-teminat sürecine ilişkin süreci üç banka tamamladı. Gümrük idarelerine verilmek üzere bankalar tarafından elektronik ortamda düzenlenen e-teminat mektuplarına ilişkin işlemler BİLGE sisteminde "elektronik teminat" modülünde gerçekleştiriliyor. Ticaret Bakanı Ruhsar Pekcan, "Teminat mektuplarını gümrüklere online olarak alabiliyoruz. Ticaret sicil işlemlerinin elektronik ortamda alınabilmesi için merkezi sicil kayıt sistemini oluşturduk. Dünya e-ticaret, teknolojik dönüşümden geçerken bizim bunu seyretme lüksümüz yok" dedi.

E-belgeye dayalı yeni bir devlet muhasebe bilişim sistemi kurulurken, elektronik teminat mektuplarına ilişkin işlemlerin BİLGE sisteminde entegrasyonu sağlandı. Vakıfbank, e-teminat mektubunu düzenleyen ilk banka olurken, Yapı Kredi Bankası, QNB Finansbank da düzenlemeye ilişkin süreci tamamladı.

HAZAL ATEŞ

Ticarette ‘e-teminat’ dönemi başladı haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.
BİZE ULAŞIN