• BUGÜNKÜ YENİ ASIR
 • İkindiye 23:55:00
 • BIST 78.384,78
  EURO 4,4760
  USD 3,8608
  GBP 3,8608
  CHF 3,8608
  JPY 3,8608

Faiz düştü satışlar artacak

Konut sektörü temsilcileri ve Vakıfbank’ın konut kredi faizlerinde indirime gitmesiyle avantajlı bir dönemin başladığını belirtti

Faiz düştü satışlar artacak
Giriş Tarihi: 2.8.2019

Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın 180 aya kadar vadeli konut kredilerinde faizi yüzde 0.99'a çekmesi, konut sektöründe memnuniyetle karşılandı. İNDER Yönetim Kurulu Başkanı Nazmi Durbakayım, yükselen inşaat maliyetlerinin fiyatlara yansımadığı bir dönemde, bu indirimle tüketici açısından mükemmel bir zemin hazırlandığını belirterek özel bankalarında bu indirime destek vermesini beklediklerini söyledi. Durbakayım, "Bankanın düşük faiz vadesini 180 aya yani 15 yıla çıkarmış olması, yani uzun vadede düşük faiz politikası, istikrarlı bir ekonominin ve inşaat sektörünün en önemli ipuçlarından biridir" dedi.

'BİRİNCİ OLURUZ'

Fuzul Grup Yönetim Kurulu Başkanı Mahmut Akbal, Ziraat Bankası ve Vakıfbank'ın konut kredilerinde yaptığı indirimle yılın ikinci yarısında konut satışlarının toparlanacağını söyledi. Akbal, "1 milyonun epey üzerinde bir satışla Avrupa birincisi olarak seneyi kapatmış oluruz" dedi.

'TALEP CANLANACAK'

DAP Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz ise Merkez Bankası'nın faiz hamlesiyle birlikte hem üreticilerde hem tüketicilerde bir indirim beklentisi oluştuğunu belirterek, "Ziraat Bankası'nın ve Vakıfbank'ın konut kredi faiz oranlarını yüzde 1'in altına çekmesi oldukça sevindirici. Bankacılık sektöründe benzer yansımaları olursa talep ciddi anlamda canlanır" dedi.

EKONOMİYE OLUMLU KATKI

Folkart Yapı'nın Yönetim Kurulu Başkanı Mesut Sancak; Merkez Bankası'nın aldığı indirimim kararının faizlerde düşüş trendi yarattığını, bu durumun hem yapı sektörünü, hem de Türkiye ekonomisini çok olumlu etkileyeceğini belirtti. Sancak, "Faiz düşürülmesi kararından sonra, hem de çok kısa bir süre içinde müşterilerimizden çok olumlu tepkiler aldık. Bu tablonun yılsonunda pozitif büyüme getireceğine inanıyoruz" dedi.

Faiz düştü satışlar artacak haberine yapılan yorumlar ( yorum)

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfalarda yayınlanan okur yorumları okuyucuların kendilerine ait görüşlerdir. Yazılan yorumlardan YENİ ASIR veya yeniasir.com.tr hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.


Turkuvaz olarak kişisel verilerinizi işliyor, aynı zamanda kanunlarda öngörülen teknik ve idari tedbirleri alarak bu verilerinizin korunması için elimizden gelen tüm çabayı gösteriyoruz. İşlenen kişisel verilerinize ilişkin aydınlatma metnine veri politikası sayfasını ziyaret ederek ulaşabilirsiniz.

 • SON DAKİKA